Zayıflamayı Kolaylaştırıcak Maddeler

  Zayıf ve formda olmak düzenli beslenmeyi gerektiren bir yaşam tarzıdır. Bunun içinde her yaşta,hayatın her aşamasında dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olur. Eğer siz de bir an önce başlamak istiyorsanız işte size küçük birkaç ipucu.

  • GÜNLÜK TUTUN!

Her gün bir not defterine hangi saatte, ne miktarda ve ne yediğinizi yazın. Gün içerisinde yeterli miktarda su içiyor musunuz? Yeteri sıklıkla meyve sebze tüketiyor musunuz? Ara öğün alışkanlığınız var mı? Doğru yaptığımızı düşünürken yanlışlar da yapabiliriz.

 

  • AÇ KALMAYIN!

Öğün atlayarak kilo vermenize yardımcı olduğunuzu düşünebilirsiniz ama aksine metabolizmanızı yavaşlatmış olursunuz. 2,5–3 saatten fazla aç kalmayın. 150–200 kalori civarında ara öğünler tüketirseniz hem kan şekerinizi dengelemiş, hem metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olmuş hem de formda kalmış olursunuz.

 

  • SU TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN..

Ortalama yetişkin bir bireyin vücudunun % 55–75 i sudur. Fakat bu yüzdeler yaşa, cinsiyete, vücut bileşimine ve diğer faktörlere göre değişim gösterebilir. Suyun; besinlerin emilim ve sindirim sırasında hücrelere taşınması, kabızlığın önlenmesin, vücut organlarının ve dokularının korunması, toksinlerin vücuttan arındırılması gibi birçok görevi vardır. Bu nedenle diyette günlük 8–10 bardak suya mutlaka önem verilmelidir. 

 

  • NE KADAR YEDİĞİNİZİ FARK EDİN!

Yemeklerinizi ne kadar hızlı yerseniz o kadar geç, ne kadar yavaş yerseniz o kadar çabuk doyarsınız. Yemek yerken yiyeceğiniz kadarını tabağınıza koyun ve fazlasını tüketmeyin.

Küçük lokmalar halinde ve çok çiğneyerek yemeye dikkat edin. Kısaca fark ederek yemek yiyin!

 

  • LİFLİ GIDALAR TÜKETİN

Posa içeriği en fazla olan besin grubu kuru baklagillerdir, bunları sert kabuklu meyveler, tam tahıllı ekmekler, sebze ve meyvelerdir. Bu gibi yiyeceklerin yağ oranının düşük ve kalorisinin az olmasının yanı sıra kolesterolü de düşürücü etkisi vardır.  Kabuklu yenen meyveler soyularak yenen meyvelere göre daha çok posa içerir. Her gün en az 1 öğününüzün yanına salata ilave ederek hem vitamin ve lif tüketiminizi artırmış hem de tokluk hissinizin daha çabuk oluşmasını sağlamış olursunuz.

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

Sadece porsiyon küçülterek ayda 2 kg zayıflayabilirsiniz.

Diyet bile yapmadan sadece tükettiğimiz yiyeceklerin miktarlarını azaltarak zayıflama çok kolay. Beslenme ve Diyet uzmanımız Melik...

Diyetinizi annenize bakarak yapın!

Genetik yapınızın nasıl beslenmeniz gerektiğini gösteren en önemli verilerden biri olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayr...

GENETİK YAPIYA GÖRE DİYET

Siz de Nutri-Genetik testini yaptırarak size özel hazırlanacak diyetle optimum vücut bileşimine ulaşabilir.

YASAK YİYECEKLERİN MAKUL MİKTARLARI

Tam da yaza girerken herkesi bir zayıflama telaşı sarmış durumda. Bu durum hemen zayıflama ve diyet programlarını ön plana çıkarıy...
Powered By Nar Bilişim