Yeni Yüzyılın Yeni Hastalığı, Sağlıklı Beslenme Takıntısı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Eldem
 Ülkemizde çok iyi bilinen anorexi nervosa ve bulumia nervosa yeme bozukluğu hastalıkları grubuna yeni bir hastalık daha katıldı.  Sağlıklı beslenme takıntısı (Orthorexia nervosa) olarak adlandırılan bu hastalık, doğru ve sağlıklı beslenmeyi bir takıntı haline getirmeyi ifade ediyor. Aslında, bu davranış diğer yeme bozukluğu hastalıklarını andırsa da, kişilerin yedikleri yiyeceklerin miktarına karşı olan takıntılar, ortorexia nervosa’ da karşımıza yiyeceğin niteliğine karşı takıntılar olarak çıkıyor. Daha basit bir değişle, ortorexia nervosa hastaları miktara değil, niteliğe değer veriyor. İnsanların sağlıklı beslenme konusunda olan takıntılarını saplantı boyutuna ulaştırdıklarında ortaya çıkan bu hastalık, sürekli sağlıklı beslenme konusunda beynin meşguliyetini ifade ediyor.

Ortorexia nervosa hastalığına yakalananlar günler öncesinden ne yiyeceklerini planlamaya başlıyorlar. Yeme bozukluğunun yeni eğilimlerinde biri olan bu hastalığa maruz kalan kişiler, evden uzak bir yere gittiklerinde, özelikle kimyasal katkı maddelerinden ve yağ içeriklerinden korktukları için, yiyecekleri besinleri seyahat çantalarına ilave olarak yanlarına alıyorlar. Ortorexia nervosa hastalığının özelliklerini taşıyan kişiler, beslenme biçimlerine olan sadakatleri nedeniyle gösterdikleri irade nedeniyle, kendilerini diğer insanlardan daha erdemli ve özel hissediyorlar. İşin daha ileri boyutlarında bu kişiler, yasak ilan ettikleri bir yiyeceği yemek üzere yeminlerini bozduklarında, yani lezzete yenik düştüklerinde, kendilerini daha da katı beslenme kuralları ve yiyeceklerden uzak kalmakla cezalandırıyorlar.

Bu hastalık, özellikle yenilmesi gereken yiyecekler konusunda toplumun şaşkınlığa düşmesinden kaynaklanıyor. Beslenme konusunda her kesimden insanın uzmanlık alan kaygısı taşımadan ortaya attığı fikirler, toplum içerisinde şaşkınlıklara ve çelişkilere neden oluyor. Bu da insanlarda sağlıklı olan nedir, sağlıksız olan nedir ikilemine sebep olurken, bazı kişilerde bu olay hastalık boyutuna ulaşmaya başlıyor. Gerçekte ise besinlere ve beslenmeye bu kadar takıntılı olmak belli bir noktadan sonra beraberinde sorunlu insanları getiriyor.

Benim sağlıklı beslenme takıntılarım (Ortorexia nervosa) var mı ?

Bilim adamı Dr. Steven Bratman'ın oluşturduğu aşağıdaki test sorularından 4-5 tanesine cevabınız evet ise dikkatli olmanızda yarar var. Eğer hepsine evet diyorsanız siz sağlıklı beslenme takıntısı olan birisiniz. 

•Hergün üç saatten fazla zamanı ne yemeniz gerektiğini düşünmekle mi geçiriyorsunuz ?

•Öğünlerinizi günler öncesinden mi planlıyorsunuz ?

•Yediklerinizin besin değeri, yemek yerken aldığınız mutluluktan daha mı önemli ?

•Yediklerinizin kalitesi artarken, yaşam kaliteniz azaldı mı ?

•Kendinize karşı katılaştınız mı ?

•Yediklerinizin sağlıklı olması kendinize saygı duymanızı arttırıyor mu ?

•Sevdiğiniz yiyecekleri sağlıklı beslenebilmek için bıraktınız mı ?

•Beslenme şekliniz sizi sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor mu ?

•Yediğiniz yiyecekler kendinizi suçlu hissetmenize neden oluyor mu ?

•Sağlıklı beslendiğinizde kendi kendinizle barışık ve kontrolün elinizde olduğunu hissediyor musunuz ?

Uzmanlar, gelecek 10 yıl içerisinde sağlıklı beslenme takıntısı hastalığının yaygınlaşacağını düşünüyorlar. Tedavi için ise bir diyetisyen ve psikolog işbirliğinin en iyi sonucu vereceği bildiriliyor. Sağlıklı yeme takıntısı olan hastalar zamanla hemen her yiyecekten uzaklaşmaya başladıklarından, aynen anoreksia nervosa yeme bozukluğunda olduğu gibi kilo kaybetmeye başlıyorlar. Her zaman dediğimiz gibi yaşantımızdaki dengeler çok önemlidir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının koruyucu güzelliklerini unutmadan, aşırı davranışlara gerek olmadığını vurgulayarak, sağlıklı günler diliyorum. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı
MELİKE ELDEM

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim