Yaz ayları yaklaşırken 10 adımda sağlıklı zayıflama

mehtap oktay
    Yaz ayları yaklaşırken 10 adımda sağlıklı zayıflama

Yazın yaklaşmasıyla birlikte kilo verme ve şok diyetler tekrar gündeme gelmeye başladı. İnsanlar kısa sürede fazla kilo vermek için bu şok diyetlerin arayışına girdiler. Oysa önemli olan düzenli ve dengeli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek, sadece yaz ayları için değil, hayatımız boyunca ideal kilomuzu sağlıklı bir şekilde korumaktır. Kısa sürede yapılan şok diyetler gibi zayıflamada yanlış uygulamalar sonucu, verilen kilolar fazlasıyla geri alınır. Böylece tüm emek ve zaman boşa gitmiş olur. Çünkü kısa sürede verilen fazla kilolardan, yağ yerine kas ve su kütlesi gider. Oysa hem kalıcı hem de kontrollü kilo vermek için yapılması gereken kişinin kendi metabolik özelliğine göre hazırlanan diyet ve egzersizin yaşam şekli haline getirilmesidir.

Beslenmenizde yapacağınız ufak değişikliklerle günlük alacağınız kalori belli oranda azalacak ve vücudunuzda gerçekleşecek mucizevi değişiklikleri göreceksiniz. İşte yaz ayları yaklaşırken sizlere bazı sağlıklı zayıflama ipuçları:

1.       Günde 3 ana, 2-3 ara öğün olmak üzere 5-6 öğün tüketmek hem çok acıkmamanızı hem kan şekeri düzeylerinizin dengede tutulmasını sağlar. Mutlaka güne erken başlayın ve kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltıya erken başlamak gece boyunca yavaşlayan metabolizmayı hızlandırır. Kendinizi 3-4 saatten fazla aç bırakmayın. Her ana öğün arası alınan ara öğünler hem metabolizmanızı hızlandırır, hem de bir sonra ki öğünde daha fazla besin tüketmenizi engeller.

2.       Tam tahıllı undan elde edilmiş ekmek tüketmeye özen gösteriniz. Düzenli tam tahıl, buğday, çavdar, yulaf ve kepek ekmeği tüketimi şişmanlatmaz aksine geri dönüşümsüz kilo vermenizi sağlar. Çünkü lif içeriği sayesinde, iştah kontrolü sağlayarak tokluk hissi verir.

3.        Hazır meyve suları yerine her gün düzenli olarak meyve tüketimine dikkat edin. Böylelikle hem de tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz hem de dışarıdan takviye yapmanıza gerek kalmadan vitamin ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

4.       Her gün 8-10 bardak su tüketin.  Düzgün çalışan bir metabolizma ve sağlık kilo vermek için sıvı tüketiminize önem verin.

5.       Diyetinizin posa içeriğine önem verin. Posalı besinler uzun süre tok tutar, kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller ve az kalori içerdikleri için zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan posalar kabızlıktan korur. Günlük diyetinizde kurubaklagil, tahıl ve bol yeşillik bulundurmaya özen gösterin.

6.       Öğünlerinizi mümkün olduğunca yağsız tüketmeye çalışın. Kızartmalardan kaçının. Aşırı yağlı kızartmalar yerine, fırında pişirme ve ızgara yöntemini deneyebilirsiniz.

7.       Tatlı ihtiyacınızı meyve, hafif sütlü tatlılar ve dondurma şeklinde karşılayabilirsiniz.

8.       Yemeklerinizi çok çiğneyerek hem yeme süresini uzatabilir, hem de yemeklerin tadına vararak daha çok doymayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca reflü gibi sindirim sistemi hastalıklarından da korunabilirsiniz.

9.       Fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirin. Haftada 3-4 kez 30-45 dakikalık orta şiddette yapılan fiziksel aktivite kan şekerini kontrol altına alarak sağlığımızı olumlu yönde etkiler ve sağlıklı zayıflamamıza yardımcı olur.

10.   Porsiyonlarınızı küçültmeye çalışın. Psikolojik yönden göz doygunluğu için küçük tabaklar tercih edin. Ayrıca tabağınıza daha az miktarda yemek, daha fazla salata, haşlanmış sebzeler gibi düşük kalorili besinler alın. 

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim