YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU

MERYEM GÜBÜR
 Merhabalar

Bazı yiyeceklerimizi tatlandırmak için kullanılan bir kaynaktan bahsetmek istiyorum. Bu kaynak yüksek fruktozlu mısır şurubu. Bu kaynağın kullanılması ve sağlığa etkileri son derece tartışmalı konulardan biri haline gelmiştir.

Peki fruktoz nedir? Bildiğimiz çay şekeri glikoz ile früktozun birleşmesinden oluşmaktadır. Glikoz ve fruktoz en bilinen basit şekerlerdir. Fruktoz doğal bir şekerdir ve meyvelerde ve sebzelerde bulunur. Fruktoz doğal yollarla oluşan bir şeker olmasına rağmen fazla miktarda tüketimi zararlı olabilir; kalp hastalığı, obezite ve diyabete yol açabilir.

Hangi besinlerde bulunur?

Yüksek früktoz mısır şurubu İngilizce ifadesi ‘high fructose corn syrup’ un baş harfleri ile kısaltılarak (HFCS) fruktoz oranına göre yiyeceklerimizde farklı çeşitlerde bulunabilir. Genel olarak yüksek früktoz mısır şurubu kalorili tatlandırıcı içeren bütün besinlerde bulunur; çoğu alkolsüz içecekler ve meyveli içecekler, meyve şekerlemesi ve konserve meyve, sütlü tatlılar ve aromalı yoğurtlar, bazı pişmiş ürünler, pek çok tahıllarda ve reçellerde bulunabilmektedir.

Fazla miktarda tüketimi dedik? Bu fazla tüketim ile ne oluşmaktadır?

Fruktoz; vücudumuzda metabolizması sonucu karaciğer yağlanması ve yağ dokusu artışı ile birlikte insülin direnci, diyabet ve metabolik sendrom gibi çeşitli metabolik hastalıklara yol açabilir.

Yüksek früktoz mısır şurubu fruktozun yüksek konsantrasyonu ile yapay olarak yapılır. Daha tatlı tadı vardır ve fiyat ve devamlı kullanım için genel olarak daha kolay ulaşılabilir bir kaynak olabilmektedir. Yüksek fruktoz mısır şurubu gıda sektöründe tercih edilebilir olmasına rağmen metabolizmada çoğunlukla yağ üretimi ile sonuçlanabileceği için daha sağlıksız bireyler anlamına gelebilmektedir.


                                                                               SDyt. Meryem GÜBÜR

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim