YİYORUM YİYORUM AMA KİLO ALAMIYORUM

                             YİYORUM YİYORUM AMA KİLO ALAMIYORUM


 
                 Genel olarak toplumumuzda kilo verememekle ilgili sorunlar yaşayan kişiler çoğunlukta olsa da, kilo almak istemesine rağmen bir türlü istediği kiloya ulaşamayan kişiler de küçümsenmeyecek kadar mevcut. Bu kişiler genelde Giydikleri kıyafetlerin bol gelmesinden, bacaklarının, kollarının çok ince gözükmesinden, yüzlerinin çökmesinden, iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, üşüme gibi birçok durumdan şikayetçi. Bu sorunun giderilmesi için her zaman olduğu gibi önce altında yatan sebep bulunmalı. Peki nelerdir kilo alamamanın altında yatan sebepler? 

Beslenme tarzımız doğru mu? Saatlerce aç kalıp, açlığımızı acur cubur yiyerek bastırıyor olabiliriz ya da yoğun iş temposundan dolayı yemek yemeye vakit bulamıyor olabiliriz. Böylelikle ihtiyacımız olan kaloriyi yeterince alamadan günü tamamlamış oluruz. 
Fiziksel aktivitemiz fazla mı? Gün içinde çok fazla aktivite yapmak, spora aşırı yüklenmek, sürekli hareket halinde bulunmak aldığımız kalorileri hızlı bir şekilde vermemize yol açabilir. Bu durumda da kilo alamamak kaçınılmaz olur.  
Yediklerimizden yeterince Kalori alabiliyor muyuz? Bilinçaltında her ne kadar çok yediğimizi düşünsek de yediğimiz şeylerin toplam kalorisi, almamız gereken günlük kalori ihtiyacının altında kalıyor olabilir. Örneğin günlük aktivitelesi, ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, 2100 kaloriye ihtiyaç duyan bir birey, 1600 kalori ile günü tamamlarsa, vücut otomatik olarak eksikliği depolardan karşılayacaktır. Bu da bireyin zayıflamasına yol açar. 
Kilo alamamanın altında metabolik bir hastalik yatıyor olabilir mi? Sindirim sistemi hastalıkları, metabolizmayı etkileyen ve hızlı çalışmasına yol açan hipertiroid gibi hormonal hastalıklar, emilim bozuklukları, bağırsak parazitleri, psikolojik hastalıklar nedeniyle oluşan iştahsızlık, anoreksiya nevroza, blumia gibi yeme bozuklukları, kanser, kronik diyare (ishal) gibi zayıflatan hastalıklar, kilo alamamanın altında yatan sebepler olabilir.
Bağımlılık Yapan Maddeleri Kullanıyor muyuz? Yukarıda saydığımız sorunlardan hiçbiri bize uymuyor olabilir ama sigara, alkol veya sürekli olarak kullanılan metabolizmayı etkileyen bazı ilaçlar da kilo almayı önler. Doğru sonuca gitmek için önce kilo alamamanın altında yatan sebep bulunmalıdır.

Diyetisyen Bahar Akçin 
Yunus Emre Hastanesi
bahar.akcin@yunusemrehastanesi.com
Tel: 0216 3104788
Adres: Mimar Sinan Mah. Otopark Arkası sk. No:18 34672 Üsküdar- İSTANBUL

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim