YENİ YILDA SAĞLIKLI BESLENİN!!!

SERNAZ ÇAKIR (Beslenme ve Diyet Uzmanı)
 YENİ YILDA SAĞLIKLI BESLENİN!!!


Bu günlerde bir yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Yeni yıldan beklentilerimizi, kararlarımızı planlarken sağlığımızıda ihmal etmeyelim. Bu sene sağlıklı beslenmeye ve fazla kilolarınızdan kurtulup formda olmaya ne dersiniz? İşte sağlıklı beslenme için 10 püf noktası ;


1- Güne kahvaltı yaparak başlayın,

Kahvaltı alışkanlığınız yok ya da kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu hatırlatmak isterim. Yeni yılda kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirirseniz metabolizmanızın da hızlanmasına yardımcı olacaksınız.


2- Su tüketiminize özen gösterin.

Özellikle yaz aylarında artan ancak kış aylarında azalan su tüketimine dikkat etmekte fayda var. Günde 2-2,5 lt su içmeye dikkat ederseniz vücudunuza büyük bir iyilik yapmış olursunuz.


3- Yediklerinizi not alın.

Günlük koşuşturma içerisinde farketmeden yemek yediğiniz olabilir. Bunu günlük tutarak kontrol altına alabilirsiniz. Yeni yılla beraber bir not defteri edinin ve yediklerinizi(saat ve miktarları ile birlikte) , duygularınızı, neler hissettiğinizi defterinize not alın. Böylelikle yanlışlarınızı ya da doğrularınızı farkedeceksiniz.


4- Günlük beslenmenizde meyve ve sebzeye yer verin.

Sebze ve meyvelerin posa içeriği yüksek olduğundan beslenmenizde bulunmasına özen gösterin. Bu gibi yiyeceklerin yağ oranının düşük ve kalorisinin az olmasının yanı sıra kolesterolü düşürücü de etkisi vardır. Her gün en az 1 öğününüzün yanına salata ilave ederek hem vitamin ve lif tüketiminizi artırmış hem de tokluk hissinizin daha çabuk oluşmasını sağlamış olursunuz.


5- Yemeklerinizi yavaş yemeye çalşın.

Yemekleri çok hızlı yiyorsanız o kadar çok yemek yiyorsunuz demektir. Beynimize doyum sinyali 12-18. dakikalar arasında ulaşır. Bu nedenle yemeklerinizi yavaş ve çok çiğneyerek yerseniz daha az yemek yiyerek doymuş olursunuz.


6- Öğünlerinizi atlamayın.

Günlüğünüzü oluştururken öğünlerinizi 3 ana ve 3 ara olmak üzere 6'ya bölmeye çalışın. Her öğün için yaşantınıza göre bir saat belirleyin ve öğünlerinizi atlamayın.


7- Ara öğünlerde 150-200 kaloriyi aşmayın.

Her öğünde olduğu gibi ara öğünlerde ne yediğimize ve ne miktarda yediğimize dikkat etmeliyiz. Ara öğünlerinizde ;1 su bardağı yarım yağlı süt + ½ paket yağlı azaltılmış bisküvi, 3 tane kuru kayısı + 2 parça ceviz, 1 dilim beyaz peynir + 2 tane kepekli grisini ya da 1 porsiyon meyve gibi besinleri tercih edebilirsiniz.


8- Fiziksel aktivitenizi artırın.

Hareketinizi ne kadar artırırsanız kalori yakımınızda hızlanacaktır. Eğer gün içerisinde yürüyüş yapmaya ya da spor yapmaya fırsat bulamıyorsanız günlük aktivitenizi artırabilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz, telefonla konuşurken odanın içinde dolaşabilirsiniz, arabanızı uzağa parkedip yürüyebilirsiniz ya da otobüsten 1 durak önce inebilir ve gideceğiniz yere kadar yürüyebilirsiniz.


9- Yüksek glisemik indeksli besinlerden uzak durun.

Beyaz pirinç, beyaz ekmek, patates, makarna, reçel gibi gıdaların glisemik indeks değerleri yüksektir. Bunların yerine tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği ya da kepek unundan yapılmış, glisemik indeks değeri düşük yiyecekleri tercih edin. Diyette bol posalı/lifli besinlere yer vermeye özen gösterin çünkü öğünlerde lif oranı arttıkça glisemik indeks değeri de azalır.


10- Alışverişe tok karnına çıkın.

Alışverişe giderken listenizi önceden hazırlamaya dikkat edin. Ve özellikle alışverişte aç olmamaya dikkat edin. Çünkü ne alacağınızı bilmeden ve aç karnına alışveriş yaparsanız markette almayı düşünmediğiniz şeyleri de alabilir ve yiyebilirsiniz. Bu nedenle alışverişinizi planlamadan alışverişe çıkmayın.


HERKESE SAĞLIKLI, MUTLU VE FORMDA BİR SENE DİLERİM :)-- 
Dyt.Sernaz ÇAKIR ERCİL
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim