YENİ BİR TAT: MONOSODYUM GLUTAMAT

Sinem Demirci
MONOSODYUM GLUTAMAT (MSG)

    Acı, tatlı, ekşi ,tuzludan sonra beşinci tat olarak da adlandırılan monosodyum glutamat , temelinde glutamik asitin tuzu olan bir katkı maddesidir.Bu katkı maddesi hangi yiyeceğe eklenirse eklensin beyin tarafından o yiyeceğin tadının güzel algılanmasını sağlıyor. E621 yada çin tuzu olarak da bilinen monosodyum glutamat birçok hazır gıdada aroma arttırıcı olarak kullanmılmaktadır.
    Hazır çorbalarda, bulyonlarda, cipslerde hazır köfte harçlarında ve daha birçok hazır gıdada bulunuyor.
    Monosodyum glutamat denince içindeki sodyum kelimesinden sanki sadece tuzlu gıdalara ekleniyormuş gibi bir algı uyanabilir ama hayır ! Dondurmalarda , renkli yoğutlarda hatta bebek mamalarında .. Kısacası her gıdada karşımıza çıkabiliyor.
   Tüketicilere bu ürünler lezzetli geldiği , ürüne talep arttığı için , üreticiler tarafından tarafından MSG kullanımı cazip gelmektedir.
    Bazı araştırmalara göre sağlığa bir zararı olmadığı düşünülse de , oral monosodyum glutamat alımı doku ve organlarda tahribata neden olabilir.Yapılan başka bir araştırmaya göre , böbrekte fonksiyonel ve patolojik değişikliklere sebep olduğu görülmüştür.Bunun yanında nörotoksin etkileri de vardır.Yani sinir sisteminde hasara sebebiyet verebiliyor.Sonucunda da sinir sistemi hastalıkları (Alzheimer, Parkinson, epilepsi, retinal dejenerasyon..) görülebiliyor.
    Hala araştırmalarda ortak bir sonuç elde edilemediğinden okuyarak kendi sağlığınız için oral alımın  olumlu yada olumsuz olduğu konusunda son karar tabiî ki tüketiciye kalmıştır.
   Tüketiciye tavsiyemiz , ürünleri satın alırken son tüketim tarihinin dışında, içindekiler kısmını incelemesi bilinçli ve sağlıklı besin seçimleri yapmaları için çok önemlidir.

Sağlıklı günler…

Sinem DEMİRCİ

Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 
4.sınıf öğrencisi
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim