YAVAŞ YEMENİN YOLLARI

 

Yavaş yemenin yolları


Yapılan araştırmalar hızlı yemek yiyen insanların bu davranışın çocukluktan gelen değiştirilmesi çok zor bir alışkanlık olarak tanımladığını göstermektedir. Fakat aynı araştırmalar hızlı yemek yiyen insanların aynı zamanda şişmanlık problemi yaşadığını da belirtmektedir. Evet, Hızlı yemek bir alışkanlıktır. Bazen insanın yaşam akışı bunu gerektirir, bazen insan yaşamdaki kırgınlıklarını , kızgınlıklarını ve  elde edemediği arzularını yemekle bastırmaya çalışır.


Hızlı yeme alışkanlığını değiştirmek kalıcı kilo kontrolünü sağlamak konusunda temel bir noktadır. Bu nedenle yavaş yeme ile ilgili stratejileri öğrenip hayata geçirmek büyük önem taşımaktadır. Aşağıda yavaş yeme ile ilgili okuyacağınız öneriler aslında çocukluktan beri duyduğunuz ve sürekli medyada karşılaştığınız tanıdık önerilerdir. Ancak burada önemli olan bu önerileri bir iki kere yapmak değil en az bir ay süreyle bıkmadan sürdürebilmektir. Bir alışkanlığı değiştirmek ancak üzerinde çalışmakla mümkün olur.


Yemeğe nazik davranma


Besinler, maddi ve manevi emeklerle tabağımızda gelmektedir. Hem hayatta kalmamızı hem de tat almamızı sağlayan biyolojik ve sosyal bir ihtiyaçtır. Türk toplumu ‘nimet’ kelimesini kullanarak bütün bu söylediklerimizi tek bir sözcükle de zaten açıklamıştır. Bu nedenle besinlere nazik davranmalı, bu nezaketimizi de onları yavaş yiyerek göstermeliyiz.

Besinleri farkına ve tadına vararak yeme


Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazen hayat içinde yaşadığımız duygusal iniş ve çıkışlar yemeklerden acısını çıkarırcasına sadece çiğnemeye ve ısırmaya yönelik bir yeme davranışı oluşturmamıza neden olur. Halbuki gerçekten tadına vararak yemek ancak yavaş yemekle mümkün olur. Kültürümüzde “tadını çıkarta çıkarta yemek” sözü de aslında işin özetidir. Fakat hızlı besin tüketimlerinde besin dille az temas ettiği için yemeğin tadına varmak çok mümkün değildir. Bu nedenle yemek için lokmayı ağzımızda daha uzun süre tutmamız ve “yemeğin tadını hissediyorum” bilinciyle yemek yememiz gerekir.

Lokmaları ufaltarak yeme


yemeğe başlamadan yiyecekleri küçük parçalara ayrımak, taneli yiyecekleri mümkün olduğu kadar tane tane yemek hız azaltmakta önemldir. Bu yol yavaş yemede çok etkilidir.yemeği küçük lokmalarda almak için ;Çatal kullanmalı ve her iki üç lokmada bir çatalı masaya bırakmalıyız.Ayrıca çatalı ağzımıza yavaş yavaş götürmekte yavaş yemede yardımcıdır.

Yemek tabakları küçük , salata tabakları büyük seçme
Büyük tabakların içinde miktarlar gözümüze oldukça az görünebilir. Bu nedenle yemek tabakları yerine örneğin pasta tabakları kullanıldığında ne kadar yediğimizi kontrol etmemiz kolaylaşır. Eğer bir ufak tabak ile doymazsak ,tekrar tabağımıza yemek koyalım ama yemek tenceresi yemek yediğimiz sofradan ne kadar uzak olursak,tekrar yemek alma isteğimiz o kadar az olur Bununla birlikte salata tabaklarını da büyük tutarak doyduğumuzu hissedebiliriz. Salata aynı zamanda çok çiğneme alışkanlığına yardımcı olacak besinlerdendir..

 

 

Yemek öncesi nefes egzersizi yapmak


Stresli ve yorgun bir beden duygusal açlığımızı tetikler. Yemek öncei yapabileceğimiz basit ama çok etkili olan nefes egzersizi hem stresimizi azaltır hem de hızlı yemeği engeller. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz. Yemek öncesi burnumuzdan derin bir nefesi karnımıza çekmeli (karnınızın şiştiğini lütfen gözünüzle görün)sonra ağzınızla nefesi kontrollü ve nefes aldığınız süreden ve daha uzun bir sürede veriniz.Bunu en az 5 – 10 kez tekrarlamak size kesinlikle yavaş yemek yedirecektir.

Yemekle yerken başka işlerle uğraşmamak

Ne kadar yediğimizin farkına varabilmek için tüm dikkatimizi yemeğe vermemiz önemlidir. Yemek yerken gazete okumak , tv seyretmek , bilgisayarla uğraşmak ne kadar yendiğinin kontolünü güçleştirmekte ve hızlı yemeye neden olmaktadır. Bununla birlikte ayakta atıştırmak, araba kullanırken bir şeyler yemek de hızlı yemeye yol açar. Bu nedenle yemeği oturarak ve sofrada yemek, miktarını belirlemek ve doyduktan sonra da kalkmak kontrolü sağlamak açısından önemlidir.

 

Ara öğünlere dikkat edin, uzun süre aç kalmayın


kurt gibi acıkmış oalrak sofraya oturursanız asla hızınızı kesemezsiniz. Bu nedenle günlük besin planınızda ara öğünlere mutlaka yer verin ve sofraya çok fazla aç oturmamaya çalışın.

 

Çevrenizdeki kişilerden yardım isteyin


Birlikte yemek yediğiniz kişilerden sizin hızınızı kesmeniz açısından yardım isteyebilirsiniz. Ancak bunu gerçekten samimi olduğunuz kişilerden isteyin ki uyarıldığınız zaman kızmayın. Çünkü ne olursa olsun engellenmek sinir bozucu olabilir.

 

Yavaş yemeyi hatırlatan ipuçları

Yemek esnasında yavaş yemenizi hatrılatabilecek ipuçları kullanabilrsiniz. Örneğin yüzük takmak , sofraya mum yakmak, çalar saat kullanmak olabilir. Yemek öncesinde yapacağınız elinizi yıkamak, dişlerinizi fırçalamak gibi

 


Her şeye rağmen halen hızlı yediğinizi fark ettiğiniz an ,iki üç dakikalığına sofradan kalkın ve yavaş yemek üzere tekrar sofraya dönün.Bu sizin yavaş yemeyi iyice pekiştirmeyi sağlayacaktır.

Yukarıda sıraladığımız öneriler size yavaş yeme konusunda yardımcı olacaktır. Yeni bir davranış kazanırken ilk dönemler değişkliğin yarattığı bir kaygı veya geçmiş davranışın hizmet ettiği duyguların doyurulmamasıyla stres oluşabilir. Fakat bu geçici bir durumdur. Sabırlı olun , değişimin getireceği mutluluk bütün bunlara değecektir.

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

HANGİSİ DOĞRU? HANGİSİ YANLIŞ? (diyetonline haberci)

Tuz şişmanlatır mı? Çok su içmek zayıflatır mı? Bu gibi sorular konusunda uzman sayılırız, çünkü hepimizin bunlar hakkında duyarak...

OKUL ÇOCUKLARI BESLENME ( Uzm. Dyt. Hayrettin MUTLU, Diyetonline.com )

Anne ve Babalar okul çocuklarının beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler.

Prof. Dr. Haydar Özpınar'ın Beklenen Kitabı 'Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri'nin 2. Baskısı Çıktı

Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, beslenme alanında herkesin rahatlıkla anlayabileceği sadelikte bir bilgi bankası olarak 2.Baskıs...

Oruç, vücutta yıl boyunca biriken toksinleri atıyor

On bir ayın sultanı Ramazan nihayet geldi. Kutlu ayın manevi atmosferiyle gönüller huzur bulacak. Yorgun ruhları dinlendiren oruç ...
Powered By Nar Bilişim