YASAK YİYECEKLERİN MAKUL MİKTARLARI

 

Bilindiği üzere diyet planlarında sürekli bir yasak yiyecek sözü geçmekte.. bu gerçekten zor bir durum hem ekonomik gücünüz olacak, hem sağlığınız öyle yada böyle yerinde olacak hemde istediğiniz yiyeceği tüketemeyeceksiniz.. bu durum öğrenilegelmiş bir yanlışın hala devam ediyor olmasından kaynaklanmakta.. çünkü diyetisyenler camiasında yasak yiyecekler yoktur.. yasak olan miktarlar vardır..

Ama yasak yiyecekler kavramı artık göz ardı edilemez bir kavram bununla ne kadar mücadele edeceğimizde belli değil.  Maalesef birçok meslektaşımızda bu kolay kurala müracat etmekte. 

Asıl olan az miktarda yiyerek doymak. Yani yiyecekleri hayatımızdan çıkarmamız çok zor. .fakat az tüketmek daha kolay.  Tükettiğimiz yiyceğin içeriğini bilmekte bu anlamda önem taşıyor.

Örneği, 1 adet zeytin yağlı orta büyüklükte biber dolması , 1 dilim ekmek ve ½ tatlı kaşığı yağ ihtiva eder. Burada ölçü bir adet tüketip durmaktır.

Kumpir için tercih edilen içeriğe göre değişiklik göstermekle birlikte, orta büyüklükte bir kumpir, 3,5 dilim ekmek, 2 köfte kadar et (peynir biz protein içeriği nedeniyle et grubunda kabul etmekteyiz), 2-5 tatlı kaşığı yağ içerir bu yaklaşık 400-700 kkalori enerji sağlar. Bu anlamda kumpiri bir ana öğün olarak tüketmekte çokta zarar yoktur.

Etli ekmek, pide; özellikle hem et hem tahıl grubu besin içermektedir. İçinin hazırlanmasında ve kullanılan malzemeye göre yağ içeriğide göz önünde alınmalıdır.  2 köfte kadar et ve yaklaşık 5 dilim ekmek ve 1–2 tatlı kaşığı yağ içeriğiyle bir bardak ayran ve salata ile birlikte bir ana öğün yerine tüketilmesi çokta zararlı değildir. 

Talaş böreğinde ise durum biraz farklıdır. Ekmek(tahıl grubu) içeriği düşük olmasın rağmen yağ içeriği çok yüksektir, bir talaş böreği yaklaşık 1 dilim ekmek, ½ köfte kadar et ve 4-5 tatlı kaşığı yağ içerir, kesinlikle tek başına tüketilmesi tavsiye edilmez, her zaman bu tür yiyeceği tam porsiyon tüketmeyin, arkadaşınızla yada eşinizle yarısını paylaşın.

Peynirli pizza (kalın) 1 dilimi yaklaşık 2 dilim ekmek, 1 köfte kadar et(peynir) 2 tatlı kaşığı yağ ihtiva eder, pizza sadece bir dilim tüketip durulması zor bir yiyecekltir, kalabalık ortamda tercih edilebilir, sadece bir diliminin tüketimi makul karşılanmaktadır.

Mantı; bilinen en yasak besindirJ..  Fakat makul ölçüleri tüketilmesinde bir sorun yoktur.  6 yemek kaşığı dolusu mantı(yoğurt ve sos ilave edilerek), 2 dilim ekmek, 1 köfte kadar et, ½ bardak yoğurt, 1 tatlı kaşığı yağ içeriğiyle olduça zengin enerji içeriğine sahiptir. Sadece bu kadar tüketmek zararlı değildir. Yanında ekmek tüketmek alınan enerjiyi çok artıracağından salata ile birlikte bir öğün olarak değerlendirilebilir.

 

Dondurma, 2 top dondurma yaklaşık 1 bardak süt, 4-6 tatlı kaşığı şeker içerir, 150-200 kkalori enerji ihtiva eder. Aşırı miktarda tüketilebilir bir besin olduğundan özellikle yaz aylarında tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Dondurma çikolata kaplı vb hazır dondurmalar ise enerji içeriği daha yüksek olduğundan daha az tercih edilmelidir.

 Baklava, içeriğinde, şeker yağ ve protein bulundurması nedeniyle hacimce en yüksek enerjiye sahip besinler arasındadır. Ve çok fazla tüketilebilir. Bir dilim kuru baklava yaklaşık 1 dilim ekmek, 2 tatlı kaşığı şeker, 2 tatlı kaşığı yağ yerine geçebilir.

 Lahmacun, orta boy lahmacun 2 dilim ekmek ve 2 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yar içerir salata ve ayranla güzel bir öğle yemeği olabilir.

 Su böreği, 2 kibrit kutusu büyüklüğünde su böreği ise 2 dilim ekmek, ½ köfte kadar et, 2 tatlı kaşığı yağ yerine geçer, mümkünse eşinizle ve arkadaşınızla paylaşınız.

 Simit, 1 adet simit 4 dilim ekmek yerine tüketilebilir. Ayrıca çevresindeki susamlarda ½ tatlı kaşığı yağa karşılık gelmektedir.

 İçli Köfte (haşlanmış), kızarmış yerine haşlanmışı tercih edilmeyi, bir adeti 1 dilim ekmek 1 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağ ihtiva eder. Bir adet yemek yeterlidir.

 Hamburger;(orta büyüklükte) 2,5 dilim ekmek 2 köfte kadar et 3 tatlı kaşığı yağ (kızarmış ise) ihtiva eder. Izgara köfte ile tercih edilmesi ve mayonez ekletilmemesi enerj içeriğinin kontrolünü sağlarken, birlikte salata ve ayran tüketilmesi dengeli bir öğün olabilir.

 Gözleme, (peynirlir), kesinlikle bir kişi için fazla enerji içermektedir. 1 gözleme yaklaşık 6 dilim ekmek ve 1 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağ ihtiva eder. Karbonhidrat oranı çok yüksektir. 4 kişi gittiğiniz bir yemekte ortaya söylenebilir..

 Çiğ köfte(etsiz), etsiz olması sağlık açısından en doğru olanı, 2 adet çiğ köfte bir dilim ekmek yerine tüketilebilir.

 Patates kızartması, (kesinlikle önerilmez) kızarmıy yiyeceklerin metabolik atıkları insan sağlığını özellikle kalp ve damar sisteminin sağlığını tehdit ettiği bilinen bir gerçektir. Zorunlu kalınan durumlarda 10 ince dilim patates kızartmasının 1 dilim ekmek kadar enerji ihtiva ettiği bilinmelidir.

 Kete, bazı bölgelere özgü bir yiyecek olan kete, enerji içeriği oldukça yüksek olduğundan kesinlikle tam olarak tüketilmemelidir. 1/4 ü yaklaşık 2 dilim ekmek ve 1 tatlı kaşığı yağ kadar enerji içermektedir.

 Cheeseburger; 2 dilim ekmek 2 köfte kadar et ve 2 tatlı kaşığı yağ yerine geçmektedir.

 Döner, 100 gram et döner yaklaşık 3 köfte kadar et ve 2 tatlı kaşığı yağ ile aynı miktarda enerji içermektedir. Dürüm şeklinde tüketildiğinde 4 dilim ekmek kalorisi eklenmektedir.

Sade tercih edilmeli, ve yarım porsiyondan fazla tüketilmemelidir.

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

HANGİSİ DOĞRU? HANGİSİ YANLIŞ? (diyetonline haberci)

Tuz şişmanlatır mı? Çok su içmek zayıflatır mı? Bu gibi sorular konusunda uzman sayılırız, çünkü hepimizin bunlar hakkında duyarak...

Oruç, vücutta yıl boyunca biriken toksinleri atıyor

On bir ayın sultanı Ramazan nihayet geldi. Kutlu ayın manevi atmosferiyle gönüller huzur bulacak. Yorgun ruhları dinlendiren oruç ...

Yağı azaltın, tadı değil!

Diyete başlayanların birincil olarak yaptığı değişikliklerdendir yağı azaltmak. Ama tabii yağı azaltınca, bazılarımız için yemekle...

GENETİK YAPIYA GÖRE DİYET

Siz de Nutri-Genetik testini yaptırarak size özel hazırlanacak diyetle optimum vücut bileşimine ulaşabilir.
Powered By Nar Bilişim