Tarzınız sizi eleveriyor

 Diyet yapmadığınız zamanlarda, akşam yemeklerinde yedikleriniz, kilo vermedeki başarınızda belirleyici rol oynar. İşte yeme alışkanlıklarınızı acısız bir şekilde değiştirmeniz için bazı öneriler...

Her gece farklı bir etkinlikte bir şeyler atıştırıp duran bir kokteyl parti insanı mı, yoksa dışardan yemek ısmarlayıp kanepeye kıvrılan bir fast food tiryakisi misiniz? Bunlardan hangisi olursanız olun, akşamki yeme rutininiz, kilo verme çabalarınızı sabote ediyor olabilir. Kadınların büyük bir kısmı, günlük aldıkları toplam kalorinin yarısını, hatta yarısından fazlasını, bol yağ, şeker ve işlem görmüş tahıllarla beslenerek akşamları alırlar.

Başarıya giden yol, akşam yemeğine dair alışkanlıklarınızı, sizi mutsuz etmeyecek şekilde yeniden düzenlemekten geçer. Bu nedenle aşağıda farklı akşam yemeği alışkanlıklarına sahip kişileri gruplayıp, kilo vermek için neler yapabileceklerine bir göz atalım istedik.

Fast food tiryakisi
Sorun: Yemek pişirmek için çok yorgun olduğunuz için, dışardan bir şeyler ısmarlamayı tercih ediyorsunuz, ama yemeğe fazla para harcamak da istemiyorsunuz. Ismarladığınız hamburgerler, pizzalar o kadar yağlı ve kalorili ki, kendinizi aslında sağlıklı olmayan ama kilo yapan şeylerle beslemiş oluyorsunuz.

Çözüm:

      İlla da bu besinleri tüketmeniz gerekiyorsa, diyet olan versiyonlarını tercih edin. Mesela pizzada kalın hamur yerine ince hamur, salam/sosis yerine et, tavuk ya da sebzeli olanları, salata, çorba, ızgara tavuklu hamburgerler, yağda kızarmış seçenekler yerine ızgara olanları tercih edilebilir.
       "En az parayla en çok yiyecek" düşüncesinden kurtulun. Belki orta boya ödeyeceğiniz parayla büyük patates ve büyük kola alabilirsiniz ama karşılığını vücudunuzun ödeyeceğini de unutmayın. Büyük patateste 520 kalori ve 26 gram yağ bulunur. Küçük patates kızartması kesinlikle sağlıklı bir seçenek olmamakla birlikte, en azından 210 kalori ve 10 gram yağ içerir. Aslında bunların yerine mayonez ve tereyağı içermeyen ketçaplı ve diğer malzemelerin bulunduğu bir fırında patates alsanız, kalori açısından çok daha iyi olacaktır.
       Kendi fast food'unuzu kendiniz yapın. Sürekli bu tür kuru, bol yağlı ve sağlıksız besleneceğinize, eve giderken balık alabilir ve bunu birkaç dakika içinde mikrodalga fırında yapabilirsiniz. Ayrıca artık sebzeler ayıklanmış ve tıkanmış olarak paketlerde bulunabiliyor. Bunları alıp yemeğinizi kısa zamanda hazırlayabilirsiniz, Düdüklü tencerede daha bile kısa zaman alacaktır. Ayrıca konserve gıdaların da hazırlanması kolay olur.  


Mahrumiyet kraliçesi
Problem: Oldukça az miktarda kaloriyle varlığını sürdürmeye çalışır; kahvaltıda sadece kahve içmek, öğleni salatayla geçiştirmek gibi. Ancak gerçek şu ki, bu şekilde ihtiyacınız olan besleyenleri alamazsınız. Bu da kısa zamanda çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Asla kendinizi aç bırakmayın; çünkü gün içinde kendinizi aç bıraktığınızda, genellikle akşam yemeğinde bunun acısını fena halde çıkarırsınız. Bu da daha depresif, umutsuz ve yenik hissetmenize yol açar.

Çözüm:

      Ruh halinizi sabitlemek ve akşam yemeklerinde aşırı yemeği önlemek için günde 5-6 küçük öğün yiyin. Her üç dört saatte bir bir şeyler yiyin. Öğün sözü kafanızı karıştırmasın. Mesela sabah yiyeceğiniz bir dilim ekmek, biraz peynir ve süt bir öğün olurken, sabah ve öğle arasında yiyeceğiniz bir elma diğer bir öğünü oluşturabilir. Sürekli atıştırmak gibi bir alışkanlığınız varsa, bunu değiştiremeyebilirsiniz ama en azından aşırı acıkıp, gün içinde yemediğiniz her şeyi akşam aşırı miktarlarda tüketmeyi önleyebilirsiniz.
       İçinde hiç protein ya da yağ bulunmayan salataya boşverin. Bir tatlı kaşığı yağla yiyeceğiniz sadece salata malzemelerinden oluşan bir salata, ya da peynirli veya etli/tavuklu/balıklı yiyeceğiniz salata sizi tok tutar. Salatanıza 85-115 gr arası yağsız paketlenmiş tonbalığı, yarım fincan fasulye, dilimlenmiş yumurta akı veya bir avuç badem ekleyebilirsiniz.
       Akşam yemeğinde lifli gıdalar tüketmeye bakın. Bir günün toplamında almanız gereken kaloriyi bir öğünde almadan da doyurucu bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Tabağınızdakilerden bir kısmının sebze olmasına özen gösterin. Sebzelerin kalorisi düşüktür ama lif açısından zengindirler ve tok tutarlar.


Dolap düşmanları
Sorun: Akşam yemeğinde hafif ama doyurucu bir şeyler yemeği başarmalarına rağmen, yemekten sonra atıştırmalar başlar. "Bir iki kurabiyeden ne çıkar ki?" diye yemeğe başladıkları kutu, gecenin ilerleyen saatlerinde boşaldığında, çoktan 1500 kaloriyi almıştırlar bile. Açlık ya fizyolojik ve gerçek, ya da duygusaldır. Sizi rahatsız eden her ne ise, bunu yiyerek gidermeye çalışıyorsanız, bu size sadece anlık bir rahatlama sağlar ama aslında sorunu çözmez. Yani sorunlarınız için gerçek çözümler aramaya başlamak daha hayırlı olacaktır. Eğer gerçekten çok açsanız, o zaman besleyicilik açısından daha yoğun bir şeyler yemeli ve atıştırma krizine karşı da hazırlıklı olmalısınız.

Çözüm:

      Atıştırmalarınızın ardında yatan esas sebebi bulmaya çalışın. İki hafta boyunca bir beslenme güncesi tutarak, yemenizin kökeninde ne olduğunu bulun. Yeme zamanını, neler yediğinizi ve ne hissettiğinizi bu günceye yazın.
       Sağlıklı yağları akşam yemeğinize dahil edebilirsiniz. Yemekten 20 dakika sonra hala açsanız, yeterli miktarda yağ ya da protein almamışsınız demektir. Zaten yağ-fobik olmaya da gerek yok. Her halikarda yağ almanız gerekir. Bu nedenle bir çaykaşığı zeytinyağını (40 kalori kadar) sebzelerin üzerinde gezdirebilirsiniz.
       Yemekten sonra, ertesi günün yemekleri için hazırlık yapın. Mesela ıspanağı yıkayabilir, havuçları soyabilir, ya da üzümleri sudan geçirebilirsiniz. Böylece yiyeceklerle birarada olma arzunuzu sağlıklı yollardan dindirmiş olursunuz.
       Atıştırmalıklarınızı önceden planlayın. Bu şekilde akşam yemeğinin ardından alabileceğiniz fazladan 200 kalori yaratabilirsiniz. Ayrıca bunları gün içine istediğiniz şekilde de yayabilirsiniz. Mesela geceleri mi atıştırmayı seviyorsunuz? O zaman patlamış mısır, salsa soslu sebzeler, bir-iki avuç leblebi gibi az kalorili besinlerden yiyebilirsiniz. Bir alternatif de akşam yemeğinizi ikiye bölmektir. İlk yarıyı normal saatinde, ikinci yarıyı da akşamın ilerleyen saatlerinde yiyebilirsiniz.  


Kokteyl parti insanı
Sorun: Akşamlarınız, sosyal etkinlikler ve işle geçiyorsa, mezeler genelde akşam yemeğinizi oluşturuyor ve ocakla fırının yerini dahi hatırlamıyorsanız ve akşam yemeklerinde yediklerinizi asla kontrol etmeye çalışmadıysanız, siz tipik bir kokteyl parti insanısınız. Üstelik çoğunlukla da o akşamki yemeğin özel bir davet olduğunu söyleyip duruyorsunuz, oysa artık bu özür sizin için standartlaşmış halde.

Çözüm:

      Asla bir partiye giderken aç gitmeyin. Çıkmadan bir saat önce bir şeyler yiyin. İş yerinizdeki çekmecenizde hazır çorba bulundurabilir, ya da evden yiyecek bir şeyler getirebilirsiniz.
       Her etkinlik için bir amaç belirleyin. Önceden plan yapmak burada anahtardır. Eğer parti gerçekten de nefis bir restorandaysa, kalorileri yemeğe saklayın. Gideceğiniz yer tipik bir kokteylse, lezzetli ama bol kalorili görünen yiyeceklerin her birinden üç ısırıktan fazlasını almayın. Ayrıca gidip ara ara atıştıracağınıza, yiyeceklerinizin hepsini bir tabağa koyun ve tabak bittikten sonra yeniden doldurmayın.
       Bir veya iki kadehten fazlasını içmeyin. Alkol, boş kalori içerir. Yani sağladığı yarar sıfırdır, buna karşılık bol miktarda kalori içerir. Bunun yerine limon, soda ve biraz meyva suyundan oluşan alkolsüz bir kokteyli tercih edin. 
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
diyet
yok canım
  

Benzer Başlıklar

HANGİ YAĞLARI TERCİH EDELİM; AZ YAĞLI BOL LEZZETLER

emeklerde hangi yağı kullansam? Çorbaya, pilava katılması gereken yağ miktarı ne olmalı?, Bol yağ bol lezzet mi demek?’ gibi sorul...

DİYET YAPMADAN ZAYIFLAYIN

Obezitenin çaresi bulundu Uzman Diyetisyen Hayrettin Mutlu diyetsiz davranış zayıflamanın formülünü sizler için anlatıyor

"Tatlandırıcılar zararlı mı?"

Zayıflamak için veya şeker hastalığı nedeniyle birçok kişi yapay tatlandırıcı kullanıyor. Tatlandırıcının insan sağlığı üzerindeki...

Sadece porsiyon küçülterek ayda 2 kg zayıflayabilirsiniz.

Diyet bile yapmadan sadece tükettiğimiz yiyeceklerin miktarlarını azaltarak zayıflama çok kolay. Beslenme ve Diyet uzmanımız Melik...
Powered By Nar Bilişim