Su İle Başlayan Sağlık Yolculuğu

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Eldem

İnsan hayatı bir damla sudan başlarken, bu yolculuğu sağlıkla sürdürebilmenin en önemli etkeni de sudur. Su insan vücudunun ortalama olarak %60 ını oluşturur. Bir çok metabolik faaliyet su vasıtası ile gerçekleşir. Oksijenden sonra vücudun en büyük ihtiyacı olan su; hayatımızı devam ettirmede, hücre yenilenmesinde, kalp ve damar sağlığında, cilt diriliğinde ve sağlıklı zayıflamada çok önemli bir yere sahiptir. Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarlarda su alınması zorunludur.

 

Su neden zayıflamaya yardımcı  olur?

 

-Su organik olmadığından bedende yağa dönüşmez. 

-Vücutta oluşan atıkların bedenden dışarı atılmasına yardımcı olur. 

-Bağırsak hareketlerini arttırarak, kabızlık sorununu giderir. 

-Su içildiğinde midede tokluk duygusu geliştiğinden yeme isteğini azaltır. Açlık duygusu oluştuğunda enerji değeri olan yiyecek, içecek atıştırma yerine su içmek daha olumlu bir davranıştır.

 -Aynı zamanda su, içerdiği kalsiyum, magnezyum gibi minerallerle sağlığın korunmasına yardımcı olur. 

 

Sağlıklı bir bireyin günlük sıvı ihtiyacı, bazal metabolizma hızına göre; yani 1 ml/ 1 kkal olarak hesaplanabilir. Örneğin günlük enerji gereksinimi 2600 kkal olan bireyin, sıvı gereksinimi de 2.6 lt'dir. Gün içinde vücudumuzun sıvı ihtiyacının karşılanıyor olması,  idrar yoğunluğundan anlaşılabilir. İdrar rengi koyulaştıkça tüketimimizin yeterli olmadığı anlaşılmalı, daha fazla su içmeye özen gösterilmelidir. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketemeyen kişiler saat başı 1 bardak su içmek ya da her yemek öncesi su içmek gibi yöntemlere başvurabilir, böylelikle sıvı tüketimini arttırabilirler.

 

 

 

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim