SU ve SU TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

İsmail Hakkı Tekiner

 

 

 

SU ve SU TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ - 1

 

 

Sevgili Okuyucularım,

 

Bu ve gelecek yazımda sizlere su hakkında herkesi hayran bırakacağını düşündüğüm bazı bilgileri paylaşmak arzusundayım. Şimdi biraz geçmişe gidelim ve yıllar önce ODTÜ Kimya Mühendisliği birinci sınıf ikinci döneminde aldığım bir dersin ilk saatini anlatayım.

 

Kimya Mühendisliği Bölümü 1nci sınıf 2nci döneminde “Introduction to Chemical Engineering” ya da “Kimya Mühendisliğine Giriş” dersi merhum Prof. Dr. Tarık G. SOMER tarafından verilmişti. Hocamız referans kitap olarak Dr. TABOR’ un “Gases, Liquids and Solids” ya da Türkçe karşılığı “Gazlar, Sıvılar ve Katılar” başlıklı eseri takip etmiş ve ettirmişti. Bu yalın ve güzel eser aradan geçen yıllardan sonra artık aramızda olmayan Prof. Dr. Tarık G. SOMER’ in hiç yakından tanımadığı bir öğrencisi olan ben tarafından sizlere bilimsel mirası olarak aktarılmaktadır. Bu vesileyle kendilerini ve üzerimizde emeği olan tüm bilimadamlarını tekrar şükran ve hürmetle yâd etmek istiyorum.

 

Şimdi Hocamın ilk dersinde sarf ettiği sözleriyle devam etmek istiyorum; su tanıdığımız evrende bilinen en mükemmel maddedir. O’na bu üstün özellikleri veren temel nokta ise molekül ağırlığının küçük olmasına rağmen cüssesinden beklenmeyecek yüksek bir yüzey gerilimine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sayede göller ve denizler tabandan değil yüzeyden donmakta olup; canlı yaşam devam edebilmektedir. Zaman zaman herkesin kaçmak ve dinlenmek istediği yüksek ağaçlar suyun bu özelliği sayesinde boy atmaktadır. Dallarının en ücra köşelerine kadar suyu ulaştırabilmektedir. Güçlü bir çözücüdür. Mükemmel bir arıtıcıdır. İlerleyen haftalarda hocamıza neden sırayla kitabın adına uyumlu olarak gazlar, sıvılar ve katıları değil; gazlar, katılar ve sıvıları anlattığını sormuştuk. Yanıt olarak, sıvıların hem katı hem gaz; ne katı ne gaz olduğunu vermişlerdi. Düşünün elinizde hem gaz hem katı, ne gaz ne katı olan hayat iksiri bir madde var.

 

Yalnız bu kadar mı?

 

Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU, Moleküler Biyoloji dalında henüz 26 yaşında kendisini Profesörlük titerine taşıyan “Watson ve Crick sarmal modelindeki dna sarmalının çözelti içinde o halde nasıl durduğu”  kuramını ABD Yale Üniversitesi’nde ortaya koyduğunda ortalık sarsılmıştı. Bu hafta çok popüler olan bir şey kullanmak istiyorum; inanmayan internete bir girip baksın. Kromozom iplikçikleri ile suyu oluşturan H-O (Hidrojen-Oksijen) atomları arasındaki bağ kuvveti şaşırtıcı benzerlik taşımaktadır.

 

 NASA tarafından yürütülen SETI Projesiyle Dünya dışından akıllı yaşam unsurlarının gönderebileceği radyo dalgaları takip edilmektedir. Benzer şekilde Dünyamızdan da uzaya radyo dalgası gönderilmektedir. Radyo dalgasının frekansı ile su molekülünü oluşturan H-O (Hidrojen-oksijen) atomları arasında mevcut bağ kuvvetinin değeri benzerdir. Akla bakın, öyle ya; Dünya dışı akıllı yaşam formu varsa ve bildiğimiz şekliyle su onlar için de bir yaşam kaynağı ise bizi anlayabileceklerdir?

 

Doktora Danışmanım saygıdeğer Hocam Prof. Dr. Haydar ÖZPINAR her fırsatta suyun öneminden bahsetmekte ve tüm yakınındakilere su tüketmelerini şiddetle tavsiye etmekte ve örnek olmaktadır. Özellikle Beslenme konusunda verdiği dersinde su hakkında ayrı bir bahis açmaktadır. Bu vesileyle kendilerinin ülkemize kazandırdığı “BESLENME ve DİYET TEMEL İLKELERİ” başlıklı kitabı İstanbul Medikal Tıp Kitapevi tarafından Şubat 2011’ de yayımlanmıştır. Almanızı ve etrafınıza tavsiye etmenizi öneririm.

 

Fen Bilimleri bazen sıkıcı gelebilir? Su yalnızca bilimadamlarının ilgi alanına girmez. Edebiyatta, müzikte ve dinsel inanışlarda su kutsanır ve övülür.

 

Onikinci yazımda SU TÜKETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR’ a değineceğiz. İki hafta sonra yeni yazımda buluşana kadar sağlık ve esenlikle kalın.

 

 

İsmail Hakkı TEKİNER

İstanbul Aydın Üniversitesi

Gıda Mühendisliği Bölümü Doktora Programı

Alexander von Humboldt Vakfı Gıda Güvenliği Genetik Araştırma Laboratuvarı

 

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız: http://www.diyetonline.com/Ismail_Hakki_Tekiner-yazar-274.aspx

 

 

 

 

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim