ŞOK DİYETLER ZARARLI MIDIR?

Diyetisyen Hatice Sultan Kirişci
                                           ŞOK DİYETLER ZARARLI MIDIR?

 

  Kış aylarında hareketsiz yaşam, uzun süren akşam saatlerinde atıştırmalıklarla haşır neşir olmak istenmeyen kilolara sebep oluyor. Bahar gelip güneş yüzünü göstermeye başladığında, kalın kıyafetlerimizin altında sakladığımız vücudumuzu daha estetik görünüme kavuşturmak için de çeşitli yollara başvuruyoruz. Malum uzun dönemin birikimi olan kiloları geri vermek birçoğumuza ya zor geliyor ya da daha kısa yoldan çözüme ulaşmanın yollarını arıyoruz. Bu uğurda yapılan en büyük yanlış ise haftada 5 kilodan 10 kiloya kadar kaybı vaat eden Şok Diyetler.

   Birçok kişi kulaklarını kapatmak istese de doğanın bir kanunu var ki güzel olan her şey çaba ister. Yani bir emek olması lazımdır. Bir an önce kilo vermek uğruna körü körüne yapılan şok diyetlerin de bu kanunla tezat düştüğü aşikâr. Pe ki nedir bu şok diyetler? Vücudumuza ne gibi zararlar verir?

   Öncelikle şunu belirtmek isterim. Şok diyetler; kalorileri düşük ve vitamin, mineraller açısından fakir diyetlerdir. Bu diyetleri uygulamanın sonucunda tartıda gördüğümüz kilo kaybı yağ dokumuzdan olmamaktadır. Vücut, çok düşük kalorilere maruz kalması sonucu kilo kaybı kas ve su olarak tartıya yansımaktadır. Diyetin bırakıldığı anda kaybedilen kilonun daha hızlı bir şekilde ve yağ deposu olarak alınacağı unutulmamalıdır. Ayrıca şok diyetleri uygulama süresince oluşan halsizlik, bitkinlik, anlamada güçlük gibi etkiler de hem vücudumuzu hem de sosyal yaşantımızı negatif etkilemektedir.

   Bir diğer önemli husus ise vitamin ve mineraller açısından fakir olmasıdır. Uzun süre uygulanan şok diyetler vücudumuzda eksikliklere sebep olacak bu da beraberinde çeşitli hastalıklara kapı açacaktır. Örneğin uzun süre protein ağırlıklı beslenmek böbrek yükünün artmasına, yağ oranı yüksek diyetleri uzun süre uygulamak da kardiyo-vasküler hastalıklara sebep olmaktadır.

   Bir diğer dikkat çekmek istediğim konu ise; düşük kalorili diyetlerin uygulanmasını vücut kıtlık olarak algılamaktadır. Bunun sonucunda ise tüketilen besinlerin tamamını yağ olarak depolama ihtiyacı görmektedir. Aç kalarak kilo verilmemesinin sebebi de budur.

   Sonuç olarak; tartıda hızlı değişim görmek uğruna yapılan bu şok diyetler hem kontrolsüz kilo kaybına hem de vitamin, mineral eksikliğine neden olabilmektedir. Sağlıklı kilo vermek için bir diyetisyen tarafından yaş, kilo, boy, yaşam tarzı, meslek, alışkanlıklar gibi komplike yaşantımıza uygun düzenlenen diyetleri uygulamak en doğru seçim olacaktır.

 

                                                                                          DİYETİSYEN HATİCE SULTAN KİRİŞCİ

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim