SOĞUK KIŞ AYLARINDA NASIL BESLENMELİYİZ?

Diyetisyen Hatice Sultan Kirişci
   Sıcak yaz ayları, uzun günler geride kaldı ve soğuk günler kapıya dayandı.  Bu süreçte sadece dolabımız değil vücudumuz bile değişimler göstermekte. Soğuk kış günlerinde vücut ve metabolizmamız kendini koruma altına almak istemekte ve bunun sonucunda yavaşlamaktadır. Peki kış aylarında nasıl beslenilmelidir? Kilo almamak ve hastalanmamak için ne yapmak gerekiyor? Gripten nasıl korunabiliriz?

  Kış aylarında gecelerin daha uzun olması ve evde daha uzun süre durulması doğrudan tüketilen abur cubur miktarını da arttırmaktadır. Sabah yataktan çıkmak bile istemediğimiz bu günlerde bir de fiziksel aktivitenin azalması, istenmeyen kiloları da beraberinde getiriyor. Dışarıda yürüyüşün pek mümkün olmadığı bu zamanlarda, imkanlar dahilinde spor yapmaya çalışılmalıdır. Mümkünse evimize yakın bir spor salonunda haftada 3 – 4 gün spor yapılmalıdır. Ya da evinizde  kendinize aktiviteler oluşturabilirsiniz.

 Kış aylarında soğuyan hava ile birlikte düşen vücut ısımızı normal seviyeye çıkarmak için vücudumuz daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bunun sonucunda yemeğe daha fazla yöneliriz. Gereksiz kilo alımının önüne geçmek için abur cubur tüketimini azaltmak ve saatinde beslenmek en doğru hareket olacaktır. Akşam yemeğinden sonra televizyon izlerken cips, pasta, kurabiye, gofret ve vb hamur işi yerine kepekli bisküvi, meyve, kuru meyve ve bir miktar kuruyemiş tercih etmek gerekir.  Tabi ki bunları dilediğimiz kadar yememiz anlamına gelmiyor. Örneğin; 2-3 badem ve yarım çay bardağı kuru meyve ya da 1 su bardağı ayran ile birlikte yarım avuç leblebi tüketebilirsiniz. Unutmamalıyız:  Her şeyin fazlası vücudumuza zarar.

Kış aylarının olmazsa olmazı: GRİP. Bu günlerde bağışıklığımızı da yüksek tutmaya bir hayli ihtiyacımız var. Bunun için bol bol taze meyve sebze tüketmeliyiz. Turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler,  ıspanak, brokoli, biber, tere, maydanoz, havuç, kabak en başta aklımıza gelenler. Sabah kahvaltısında taze sıkılmış meyve suyu da bu konuda bize yardımcı olabilir. Özellikle nar ve portakal suyu tam bir antioksidan deposu niteliğinde.  Tabi ki bağışıklığımızın baş mimarı C vitaminini kaybetmemek için en geç 30 dakika içinde tüketmeliyiz.

 Kış aylarında güneşin pek nadir görülmesi ve daha çok kapalı alanların tercih edilmesi, güneş ışınlarından faydalanmamızı da minimum düzeye indirecektir. Güneşin nadiren kendini gösterdiği zamanlarda 25 – 30 dakika açık alanda bulunmaya çalışmalıyız. D vitamini için de süt tüketimine önem göstermeli ve hafta da 2 kez soframızda balığa yer vermeliyiz. Ayrıca balık, içerdiği Omega-3 yağ asidi sayesinde bağışıklık sistemimizin güçlenmesine de yardımcı olacaktır.

Sert ve soğuk havalar su tüketme isteğini de azaltmaktadır. Fakat vücudumuzun günlük 2 – 2,5 litre su tüketimine ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız. Yazın olduğu gibi kışın da bol su tüketmeliyiz.  Kış aylarında çok fazla tüketilen salebin  100 ml.’de yaklaşık 80 kalori içermesi,  çay, kahve gibi içeceklerin ise kafein içermesi sebebiyle bitki çaylarına yönelmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Birkaç örnek verelim;

Yeşil çay :Güçlü bir antioksidandır. Kolesterolü düşürmeye katkı sağlar ve metabolizmayı hızlandırdığı için kilo verimine yardımcı olur.

Ihlamur çayı: Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Kan basıncını düşürür.

Maydanoz Çayı: 2 çay kaşığı (yaklaşık 8 gram) maydanoz; günlük K vitamini ihtiyacının %155’ini, C vitamini ihtiyacının %17’sini, A vitamini ihtiyacının %13’ünü, demirin %3’ünü karşılar. Maydanozun yararları bunlarla da kalmıyor. Yüksek oranda C vitamini içerir ve antioksidandır. Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcıdır.

Örnek bitki çayı tarifi:

İçindekiler;

*4 adet elma  (elma sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Kabızlığa iyi gelir.)

*2-3 adet kabuk tarçın (Kan şekeri seviyesine etki ederek vücuttaki insülini dengeler.)

*10-15 adet karanfil (Bağışıklık sisteminin güçlendirir. A ve C vitamini ve karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, potasyum yönünden zengindir.)

*15-20 tane karabiber (İçerdiği C vitaminini sayesinde antibiyotik etkisi vardır. Sindirime yardımcı olur.)

*Yarım kabuklu limon (Özelikle kış aylarında vüdumuza giren zararlı toksinler metabolizmamızı yavaşlatabilir. Bu yüzden kilo alımı başlayabilir. Limon, içerdiği C vitamini yönünden oldukça zengindir ve toksinlerden kurtulmamıza destek olur.)

*1 tutam ıhlamur

Bunlar 1.5 lt suya konulur ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra üzerine ıhlamur ekleyerek demlemeye  bırakınız.

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim