SİNDİRİM PROBLEMİ OLAN KİŞİLER NASIL BESLENMELİ?

Diyetisyen Hatice Sultan Kirişci
                          SİNDİRİM PROBLEMİ OLAN KİŞİLER NASIL BESLENMELİ?

 

Sindirim sorunu genellikle strese bağlı ve dengesiz sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkar. Beslenmeye bağlı sorunlarda genellikle insanlar yediklerini sindirememekten, şişkinlikten ve gaz probleminden şikayetçilerdir. Bu şikayetler haliyle kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Arkadaş ortamında yada özel gecelerde karnımıza giren o sancı ve  o duyulan tuhaf sesler ya da besinler tam olarak sindirilmediği için ağıza gelen asitler bunlar hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Bunlardan kurtulmanın çaresi ne avuç avuç  ilaç ne de başka bir şey. Tek çözüm sizsiniz. Tek yapmanız gereken yediklerinize dikkat etmek. Pe ki bunu nasıl yapacağız? Yediğimiz besinlerde hangileri gaz yapar hangileri hazımsızlığa yol açar ya da hangi besinler bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Eğer bunları bilirsek hayatınız daha da kolaylaşır.

Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin yapması gerekenler;

*Günde minimum 2-2.5lt su tüketmeliyiz.

* Egzersiz yapmalıyız.

* Az ve sık beslenmesi gerekiyor. Bunun nedeni midemize ve bağırsaklarımıza birden yük bindirmememiz gerekiyor. Az ve  sık beslendiğimizde metabolizmamız da hızlanacağından ve fazla yük bindirmeyeceğimizden midemiz ve bağırsağımız rahatlayacaktır.

 * Öğünlerimizi atlamamamız gerekiyor. Çünkü düzenli beslenme bağırsağımızı da  düzene sokacaktır.

* Süt, yoğurt ve kefir gibi probiyotik kaynağı ürünlere diyetimizde yer vermeliyiz.. Probiyotiklerin içerisinde bulunan yararlı bakteriler bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

*Posa yönünden zengin beslenmek çok önemlidir. Gün içerisinde bol bol çiğ sebze ve meyve tüketin. Meyvenizi kabuğunu soymadan tüketirseniz daha faydalı olacaktır. Kurubaklagil tüketimine özen gösterin. Posa bağırsağın yumuşamasına yardımcı olacağından daha rahat sindirim gerçekleşir.

*Ekmek seçimi çok önemlidir. Tam buğday , çavdar yada yulaf ekmeğini tüketebilirsiniz.

*Haftada 2 kez yağlı kuruyemiş tüketebilirsiniz.(badem, fındık, ceviz .. gibi)

YASAKLAR

*Kahve, çay , nescafe, karbonatlı içecekler, kakao ve alkollü içecekler tüketmeyiniz.

* Muz, patates, elma suyu, ayva, havuç, kestane gibi yiyecekler bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkileyeceği için ve kabızlığı arttıracağından dolayı çok fazla tüketmeyiniz.

Öneri: Sabah kalktığınızda ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon ekleyip aç karnına içmeniz bağırsak hareketiniz için faydalı olacaktır.

 

                                                                                         DİYETİSYEN HATİCE SULTAN KİRİŞCİ

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim