ŞEKER KANSERE DOST MU DÜŞMAN MI?

Diyetisyen Hatice Sultan Kirişci
 

  Çağımızın hastalığı kanser. Belki sayamayacağımız kadar çok çeşidi var. Kanser denilince de en çok çelişkiye düşünülen konulardan birisi de kanserin, şeker ile olan ilişkisidir. Peki şeker tüketiminin kansere etkisi nedir? Kanser hastalarının şeker alımını azaltması çözüm müdür?


 Öncelikle şunu belirtmek isterim. Şeker tüketimini sıfıra kadar indirmenin kanser tedavisi ile doğrudan hiçbir ilişkisi yok. Kanser hastalarına kesinlikle şeker tüketmeyin demek gereksiz.


 Şeker denilince akla ilk gelen evimizde bulunan sofra şekeridir. Aslında yediğimiz meyveden dahi vücut şeker almaktadır.Peki kanserle ilişkisi nedir? Nasıl etkiler ? Kanser ile şeker dost mudur düşman mıdır?


 Şekerin kanser hücrelerini arttırdığı ya da doğrudan kanser ile hiçbir ilişkisi bulunmadığını söylemiştik. Ayrıca şeker tüketiminin kısıtlanması sadece kanser hastaları için değil herkes için geçerlidir. Tip 2 diyabet ve obezite riskinin başlıca nedenlerinden biri olduğu da aşikar. Zaten kanserle olan ilişki de burada başlıyor. Obezite ve kan şekerinin yüksek seyretmesi kanser oluşumunu tetikleyebiliyor. Şeker de doğrudan obeziteye yol açıyor. Bu noktada aralarının fazla iyi olduğunu söyleyemeyiz. Fakat kanser hastasının kesinlikle şeker tüketmemesi gerektiği, kanser hücrelerinin şeker tüketiminin sıfıra indiği halde aç kalacağı ve öleceği gibi düşünceler yanlış olan taraftır ve bu kanıları destekleyen hiçbir araştırma bulunmamaktadır.


 Peki ne yapmamız lazım? Her halukarda gün içinde şeker tüketimimiz olacaktır. Bence önemli olan şekerin yanında vücudumuza başka neleri kazandırabiliriz bunu bilmektir. Bütün vitamin ve mineralden arındırılmış ve hiçbir besleyici değeri olmayan saf şeker yerine 1 porsiyon meyveyi tercih etmek vücudumuz için gerekli bir çok vitamin ve mineralden de yararlanmamızı sağlayacaktır. Ya da tatlı yerine 1 bardak meyve suyu tüketimi vücudumuzu antioksidanlarla doldurup bağışıklığımızın da kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Doğru beslenmenin doğru seçimlerle mümkün olduğunu, yanlış beslenmenin ise vücudumuzda eksikliklere sebep olabileceğini unutmamak gerekir.


 Sonuç olarak; obezitenin bazı kanser çeşitlerine yol açabildiği, aşırı şeker tüketiminin de obeziteye davet çıkardığını biliyoruz. Şekeri az kullanmak kansere deva olmasa da, obezite ve beraberinde getirdiği bir çok hastalıktan korunmak için en çok dikkat etmemiz gereken nokta.

 

                                                     

                                                                                                               Dyt. Hatice Sultan Kirişci

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim