Ramazan Ayında Tok Tutan Besinler

Nisa coluoglu

 Ramazan ayının başlamasıyla bireylerin beslenme düzeni değişir ve öğün sayıları düşer. Sağlıklı ve dengeli beslenme daha da önemini arttırır. Sahur ve iftar arası sürenin yaklaşık 17-18 saat olması açlık ve susuzluğun yoğun hissedilmesine neden olur. Peki uzun süre aç kaldığımız bu dönemde hangi besinleri tüketerek açlık hissimizi en aza indirebiliriz? Bu dönemde tercih edeceğimiz besinler kan şekerini çok hızlı yükseltmeyen ve glisemik indeksi düşük olan besinler olmalıdır. Sindirimi yavaş, lifli ve kana geçiş hızı düşük olan besinler (esmer tahıl ürünleri, sebzeler, kurubaklagiller, salata) uzun süre tok hissetmemizi sağlar. Sahur öğününün atlanması da kişinin gün boyunca kendisini aç hissetmesine neden olur. Bu nedenle sahur yemeği atlanmamalıdır. Ayrıca posasız ve ağır besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı besin grupları nelerdir?

 1.Esmer pirinc, esmer ekmek ve kepekli makarna compleks karbonhidratlar dediğimiz bu besinlerin sindirimi ve emilimi uzun sürelidir. Bu nedenle tokluk hissini uzun sürdürür. Beyaz ekmek, pirinç yerine bulgur ve tam buğdayli veya kepekli ekmekler tercih edilmelidir.

2.Meyve Posa glisemik indeksin düsmesini sağlar ve uzun süre tok tutar. Bu nedenle meyve tüketimi önemlidir. Özellikle meyve suyu yerine posa alımı açısından meyvenin kendisini tüketmek çok önemlidir.

3. Y
umurta Zengin protein kaynakli yumurtanın tuketimi uzun sure tok tutar. Sahurda yenilmesi tavsiye edilir. 

4. Süt Ramazanda tüketimi çok önemlidir. Tok tutmaya yardımcıdır. İçerdiği kalsiyum ,fosfor, magnezyum, protein, yağ, B vitaminleriyle önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan krom mineralini içerir. 
5. Tarçın kan şekerinin yükselmesini engeller. Tokluk hissi sağlar. Gün içinde 1 çay kasığı tüketimi uygundur. 

6. Su tüketimi arttırılmalı iftar ve sahur arasında 2-2.5 litre su tüketilmelidir. 
7. Tam buğday ve kepekli ekmek uzun süre tok kalmamızı sağlar. Beyaz ekmek yerine bu gıdalar tercih edilmelidir. 
8.Mantar tok tutmaya yardımcıdır. Sebze, et yemeklerine eklenip tüketilir.

9. Ceviz ve fındık Bu yağlı tohumlar besinlerin mideden geçiş hızını yavaşlatır ve uzun süre tokluk hissi sağlar. Sahurda ceviz ve fındık tüketilmesi uygundur.
10. Yulaf Ramazan ayında tüketilebilecek en önemli besin kaynaklarından biridir. Bol miktarda posa icerir ve tok tutucu etkisi büyüktür. Kolesterol düsürmeye yardımcıdır. Süt veya yoğurdun içine iki yemek kasığı kadar ekleyip rahatlıkla tüketilir.

Tok tutmaya yardımcı ramazan menüsü

İftar
1bardak su 
2 adet hurma
1 kase çorba 
4-5adet (120-150gr) ızgara et veya tavuk
8 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği 
1 kase yoğurt veya 1bardak ayran
Salata
2 dilim tam buğday ekmeği 

Ara 
1 kase sütlü tatlı veya 2-3top dondurma
1adet elma ve 1adet armut

Sahur 
1 adet haşlanmış yumurta
1 dilim beyaz peynir
Domates- Salatalık
2 dilim tam buğday ekmeği

2-3 adet ceviz veya 4-5 adet fındık

Ara verdikten sonra 
1bardak süt 
1 adet şeftali

 

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim