RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

Sinem Demirci
       Bu yıl günlerin uzun olduğu aylara denk gelen ramazan ayının ardından ramazan bayramı bu ayı hakkıyla geçirenlerin bayramı olacaktır. Ramazan ayı boyunca bir ibadeti yerine getirmenin sevincini yaşarken bir yandan da doğru beslenmiş olduğumuz takdirde vücudumuza bir anlamda detoks yaptırmış oluyoruz.

       Bayram ziyaretleriyle dolup taşan evlerde özenle yapılan ve ‘Allah aşkına ye’ diye ısrarla servis edilen  bol yağlı şekerli hamur işi tatlılar , dolmalar her gidilen evde tüketildiği takdirde gereksiz kalori alımına ve mide ağrılarına bağırsak problemlerine sebep olabilmektedir. Hastanelerin acilleri de bayramda genelde mide ve bağırsak problemleriyle gelen hastalarla dolup taşmaktadır. Bir ay dinlendirdiğimiz metabolizmamızın hızlanmaya ihtiyacı varken gastrointestinal rahatsızlıklarla ona engel olmamalıyız. 

    Peki bayramda nasıl beslenmeliyiz ki dinlemiş, toksinlerden arınmış  bedenimizi  yormadan çabucak harekete geçirelim?

    Öncelikle ramazandan çıktıktan sonra içimizden gelen daha çok yeme isteğini bastırmalıyız çünkü  bu bir açlık sonrası  beslenme değil ,göz açlığıdır. Günde 3 ana 3 ara öğün şekline az ve sık beslenin.

      Bayram sabahı normal beslenme alışkanlığımıza geçiş için hafif bir kahvaltı yapın. Kahvaltıda poğaça börek yerine tam buğday,çavdar,kepek ekmek çeşitleri , az yağlı peynir,  zeytin ve  bol yeşillikler tercih edin.

Sıcak ve orucun etkisiyle suya ihtiyacı olan  vücudumuzu suya doyurmalıyız.  Günde 2,5 – 3 litre su tüketimi toksinleri atmaya da yardımcı olacaktır. Çay , kahve, gazlı içecekler diüretik olduğundan dolayı su ihtiyacımızı bunlarla karşılayamayız. Bunun yerine su, ayran, madensuyu  tüketin.

           Şerbetli tatlılar yerine az miktarda sütlü tatlı veya  meyve tüketin.

       Az miktarları fazla kalori içeren hamurişleri, şerbetli tatlılar, kızartmalar yerine büyük miktarlarda az kalori içeren meyve , yoğurt, ızgara/haşlama/fırın yöntemleriyle pişirilmiş sebze,et, tavuk, balık , tahıl grubu tercih edin.

      Bunların yanında yapacağınız günlük küçük egzersizlerde metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Bayram tatilini açık büfe tatillerde geçirecek olanların yiyebilecekleri miktarda tabaklarını doldurmaları ve tıka basa yemek yemekten uzak durmalarını yemekten hemen sonra yüzme veya başka spor yapmamalarını öneriyorum. Acıkmadan yemek yemeyin unutmayın ki herşey dahil tatillerde istediğiniz her an yiyecek bulabiliyorsunuz bir anda midenize yüklenmeyin.

Mutlu bayramlar…

                                                                                                                                                         Beslenme ve Diyetetik Bilimleri

Diyetisyen Sinem DEMİRCİ

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim