RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

Ayşe Betül Mutlu

BAYRAMDA BESLENME

Ramazan bayramı denince bayram öncesi temizlik, bayram sabahını bekleyen yeni alınmış ütülü elbiseler, aile büyüklerini ziyaret gelir. Fakat bunların en öncesinde herkesin aklına o mükellef sofralar gelir. Evet on bir ayın sultanını uğurladık, uzun süreli açlık dönemi geçti ve herkesin evinde bildiği en güzel yemekler ve tatlılar pişirildi. Bu güzel bayramı bol şerbetli tatlılarla geçirip sonrasında pişmanlığa kapılmamak için bayramda bazı önemli şeylere dikkat etmeliyiz.

Bayramın amacının tatlı yemek olmadığını fark edip öncesinde bazı kararlar almalıyız. Öncelikle kendi mutfağımızdan başlamalıyız. Hem kendimizi hem de gelecek olan misafirleri düşünerek bu bayram bir farklılık yapıp, sonrasında pişmanlık duyacağımız ağır tatlıların yerini sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli tatlıların yerine bırakmalıyız. Hiç tatlı olmayacak demiyorum. Tabii ki de orucun ardından gelen bu güzel bayrama sofralar donatılabilinir fakat bir şartla; yararı olmayan şeyler hele de zararlı olan şeyler olmamak kaydı ile. Şerbetli veya kızartılmış tatlıları evimizden çıkartarak, daha hafif daha hafif sütlü tatlıları evimize buyur etmeliyiz.

Pişirilecek kızartmalar yerine yoğurt soslu salatalar, kızartmadan da lezzetli olacağı kesin olan haşlama, fırın yemekleri soframızı zenginleştiren yiyecekler olarak yerlerini almalı.

Tadını damağımızda bırakacak sağlıklı yemeklerimiz, tatlılarımız hazır! Peki, şimdi ne yapmalıyız?

Elbette, yediğimiz miktarlara yemeklerin ölçülerine dikkat etmeliyiz. Öncelikle yemekleri yavaşça tadını alarak tüketmeliyiz. Yiyeceğimiz miktarları önümüze alarak bize yetecek olan ölçülerle sınırlandırmalıyız. Ölçülere dikkat edildikten sonra pek ala her yemek tüketilebilir. Bayram sonrasında vicdanınızla baş başa kalıp pişmanlık duymamak için porsiyon miktarlarına mutlaka dikkat etmeliyiz.

Bayram boyunca ne yiyeceğimize dikkat edeceğimiz gibi neleri yemeyi unuttuğumuzu da atlamamalıyız. Vitaminlerden, posadan zengin meyve ve sebzeleri de ihmal etmemeliyiz. İyi ve sağlıklı bayramlar…

                                  Stj. Dyt. Ayşe Betül MUTLU

 

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
mutlu
içinden geldiği gibi yazmış hocam, maşallah
mutlu
içinden geldiği gibi yazmış hocam, maşallah
 

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim