Oruç, vücutta yıl boyunca biriken toksinleri atıyor

 On bir ayın sultanı Ramazan nihayet geldi. Kutlu ayın manevi atmosferiyle gönüller huzur bulacak. Yorgun ruhları dinlendiren oruç ibadeti, bedenlere de sıhhat katacak.

Ancak Ramazan’da sağlık bulmak için iftar ve sahur sofralarını süsleyen yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar, sahurda aşırı yemek yenmemesini, iftarın ise hafif yiyeceklerle açılmasını öneriyor.

Sema Hastanesi’nden diyetisyen Hayrettin Mutlu, Ramazan ayını sağlıklı ve sıhhatli geçirmek için tavsiyelerde bulundu. İftarda çeşit çeşit yemeklerin hazırlandığını belirten Mutlu, beslenme alışkanlıkları nedeniyle insanların genellikle Ramazan’da kilo aldığını söyledi. ‘Tüm günün açlığını iftarda çıkarma’ anlayışından uzak durulmasını isteyen Mutlu, Ramazan’da da yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı.

İftar ya da sahurda aşırı yeme sebebiyle midede yanma, ekşime ve ağrı gibi şikayetlerin arttığını hatırlatan Hayrettin Mutlu, “Bunun yanında kalp çarpıntısı, bağ ağrısı, protein kaybı ve bazı durumlarda kas erimesi gibi sorunlar da çıkabiliyor.” dedi. Ancak bu şikayetlerin, dengeli beslenmeyle önlenebileceğini bildirdi. Mutlu, orucun vücutta yıl boyunca biriken toksinleri temizlediğini aktardı. Bunun yanında pek çok faydası da bulunduğunu kaydederek, “Oruç, dengeli beslenmeyle birlikte kandaki kolesterol düzeyini olumlu şekilde düzenliyor. Mide asidini azaltıyor, ayrıca kabızlık ve sindirim sistemi hastalıklarını da önlüyor. Kısaca oruç ibadeti, kişiye sağlık ve sıhhat kazandırıyor.” şeklinde konuştu.

Diyetisyen Hayrettin Mutlu, oruç tutanların sahuru ihmal etmemesi gerektiğini bildirdi. Sahursuz tutulan orucun vücut dengesini bozduğunu ifade ederek, “Sahurda yumurta ve peynir gibi protein açısından zengin ve sindirimi uzun süren yiyecekleri tercih edin. Bal, pekmez, reçel gibi susatacak yiyeceklerden uzak durun. Ayrıca yemekten hemen sonra yatmayın. Mümkünse evde kısa yürüyüşler yapın.” önerisinde bulundu.

İftar sofrasını ikiye bölün
Hayrettin Mutlu, iftar sofrasında ise bir anda aşırı yemek yenmemesini istedi. Yemeğe çorbayla başlanmasını vurgulayarak, “Ardından aşırı yağlı ve ağır olmayan bir tabak daha yemek yiyip sofradan kalkın. Yemeğinize 1-2 saat sonra tekrar devam edin. Böylece 3 öğün şeklindeki beslenme Ramazan ayında da devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu. Hazmı kolaylaştırmak için tahıl, sebze, meyve, kuru baklagil, yulaf, pirinç gibi posa açısından zengin yiyeceklerin tercih edilmesini tavsiye etti. Ramazan’da fazla yenen ağır yemeklerin tansiyon yükselmesine ve hormonların hızlanmasına yol açtığına dikkat çekerek, “Bu durum da kalp spazmı ve krizine, beyin kanamasına yol açabilir.” uyarısını yaptı.
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN 6 YÖNTEM

Günümüzde kanserden korunma merak edilegelen konular arasındadır. Hayatımızda yaptığımız küçük değişiklikler kanserden korunmad...

Kışın Diyet Yapmayı İhmal Etmeyin!

Uzmanlar, ısınmaya harcanan kalorinin de artması nedeniyle vücudun yağlanarak doğal bir savunma mekanizması geliştirdiğini kaydedi...

KURBAN ETİ NASIL SAKLANMALI?

Kesilen kurban etlerinin saklanmasının ve kullanılmasının insan sağlığı açısından çok önemli olduğu biliniyor.
Powered By Nar Bilişim