Okullar açıldı, Kantinlere Dikkat!!

Yüsra Topçu
 OKUL KANTİNLERİNE DİKKAT !!!

Yeni eğitim ve öğretim yılının başladığı şu sıralarda ilk defa okula başlayanlar ve devam edenler için tatlı heyecanlar yaşanmakta olduğu gibi bu heyecana ortak olan anne ve babalar için de zorlu ve bilinçli olmayı gerektiren yeni bir dönem başlıyor.


Çocukların eğitim ve öğretim hayatlarının başarılı olması her ne kadar düzenli ve verimli çalışmaya, sorumluluklarını yerine getirmeye bağlı olsa da, yeterli ve dengeli beslenmekte çocukların zihinsel, fiziksel gelişimleri için oldukça önem taşımaktadır. Bu yüzden çocuklara çocukluk döneminden başlayarak sağlıklı ve doğru besin tercihleri yapmayı öğretmeli sağlıklı bireyler yetişmesine katkıda bulunmalıyız. Aksi takdirde, yanlış beslenme ileride obezite, diyabet, yüksek tansiyon,  kalp-damar hastalıkları gibi ciddi sorunlara zemin hazırlayarak hayat kalitesini ve süresini düşürecektir.


Tam gün hizmet veren okullarda yemekhane hizmetinin olması çocukların daha sağlıklı beslenmesini sağlamaktadır; ancak böyle imkanların olmadığı okullarda kantin ve otomatik satış yapan makinelerin olması çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerini engelleyebilir. Öğünler ayak üstü, yanlış besin tercihleri ile geçiştirilecektir. Özellikle cips, patates kızartması, salam, sosis ile hazırlanan sandviçler, gazlı, aromalı, kolalı içecekler, şekerlemeler, çikolatalar çocukları oldukça cezbeden ancak sağlıklı ve doyurucu olmayan tercihlerdir. Bu tür gıdaların enerjisi, tuz oranları, doymuş yağ asitleri içeriği yüksek; posa, vitamin ve mineral içeriği bakımından düşüktür.

Çocukların gelişimini olumlu yönde etkilemek için hazır yiyecek ve içecek satışlarının olmaması, azaltılması ya da kontrollü bir biçimde yapılması gerekir. Kantin ve otomatik satış makineler yerine sağlıklı besin tercihleri çocukların hizmetine sunulmalıdır. Okullarda süt, yoğurt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, taze meyve ve sebze gibi sağlıklı besinleri tüketmeleri için teşvik ve olanak sağlanmalıdır. Okullarda çocuklara sağlıklı beslenme eğitimleri verilerek bilinçlendirilmeleri ve ayrıca okullarda süt dağıtımı gibi çocuk gelişimine olumlu projelerin yapılması ve geliştirilmesi gerekir. Özellikle çocukluk dönemi beslenmesinde şunlara özen gösterilmeli:


o   Sabah sağlam bir kahvaltı yapılmalı, (peynir, süt, taze sıkılmış meyve suyu, meyve,  yumurta, ekmek, bal, zeytin vs.)

o   Abur cubur gıdalar tercih edilmemeli, (cips, patates kızartması, çikolata, gazlı içecekler, şekerlemeler)

o   Öğünler atlanmamalı,

o   Porsiyonlar yeterli miktarda olmalı, aşırıya kaçılmamalı,

o   Posa alımına dikkat edilmeli, (Meyve, sebze, kuru baklagiller,  kepekli ürünler)

o   Mevsimine uygun taze meyve ve sebze tüketilmeli,

o   Sıvı alımına dikkat edilmeli,

o   Her gün mutlaka süt ürünlerinden tüketilmeli, ( süt, ayran, yoğurt)

o   Renkli ve çeşitli besinler tercih edilmeli.


Okullarda sağlıklı yiyecek ve içecek servisinin sağlanması dışında; özellikle kantin, mutfak, yemekhane gibi bölümlerin hijyen kurallarına uygun işletilmesi gerekmektedir. Uygun olmayan koşullarda ve ortamlarda üretilmiş besinler insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden üretim aşamasında kullanılacak ürünler uygun depo şartlarında saklanmalı, son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli ve güvenilir markalardan temin edilmelidir. Hazır pakette satışa sunulan gıdaların kaliteli ambalajlarda, kapalı, üzerinde son kullanma tarihi ve etiket bilgilerinin yer almış olduğuna dikkat edilmelidir.


Sağlıklı ve başarılı bir yıl dilerim.

Stj. Dyt. Yüsra TOPÇU

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim