ORTOREKSİYA NERVOSA'DAN HABERDAR MIYIZ?

                       

                                       ORTOREKSİYA NERVOSA'DAN HABERDAR MIYIZ?

              
                                             Yeme içme bozuklukları deyince ilk olarak aklımıza anoreksia nervosa veya blumia nervosa gelir. Bir çok kişi, ‘Sağlıklı Beslenme Saplantısı’ olarak tanımlanan ortoreksiya nervosa hastalığından habersizdir. Litaratüre göre çok sağlıklı yemek yeme takıntısı olarak da tanımlanan bu hastalık, kişinin yediği içtiği her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceleyip, besinlerin en saf, kaliteli ve sağlıklısını yeme saplantısıdır. Her ne kadar sağlıklı beslenmek uzmanlar tarafından önerilse de bunun aşırıya kaçması ve takıntı halini alması önerilen bir durum değildir çünkü zamanla bu süreç işin içinden çıkılmaz bir hal alıp, kişinin toplumdan soyutlanmasına, takıntılarının artmasına ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu kişiler sağlıksız yemek yemektense aç kalmayı tercih ederler. Başka bir yerde yemek yemeyip, her yere kendi hazırladıkları yiyecekleri götürürler. 
 • İlk başta masum gibi görünen bu davranışlar zamanla vazgeçilmez bir saplantı halini alabilir. 
 • Her şeyin en kalitelisini, en saf ve organik olanını yemek için çaba sarf ederler. 
 • Ayrıca yemeğin pişirildiği tencereden, hazırlama aşamalarına kadar her şeyi detaylı bir şekilde araştırıp buna göre hareket ederler. 
 • Organik marketlerden sınırsızca alışveriş yapmaktan büyük haz alabilirler. 
 • İçinde koruyucu madde veya katkı maddesi olan besinleri tamamiyle reddedebilirler. İstedikleri koşulların oluşmaması, istedikleri gibi yiyecek ve içeceklere ulaşamamak, ortoreksiklerde zamanla strese, mutsuzluğa, açlığa ve birçok psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Bu durum zamanla, kişinin sosyal ortamdan soyutlanmasına sebep olabilir. İlk başta teşhis etmesi kolay olmayan bu hastalığın önümüzdeki yıllarda karşılaşma sıklığının hızla artacağı gözlenmektedir.

Dyt. Bahar Akçin

Yunus Emre Hastanesi
bahar.akcin@yunusemrehastanesi.com
Tel: 0216 3104788
Adres: Mimar Sinan Mah. Otopark Arkası sk. No:18 34672 Üsküdar- İSTANBUL


YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim