OBEZİTEDEN ORTOREKSİYA’YA NASIL GELDİK?

SimgeÇolakoğlu

 OBEZİTEDEN ORTOREKSİYA’YA NASIL GELDİK??
Günümüz obezitesinden sonra şimdi de çağın yeni hastalığı “Ortoreksiya Nervosa” sağlığınızı tehdit ediyor olabilir. Henüz toplumu ‘anoreksiya nervosa ( yemek yememe), bulumia nervosa (sürekli yediğini çıkarma)ve obezite’  konusunda yeni bilinçlendirmişken ve korumaya çalışırken; bu yeni kavram kafaları karıştırır oldu. Öyleyse hadi!!  Gelin neymiş şu Ortoreksiya bir açıklayalım. 

Kafamızdan soruları atalım. Ortoreksiya Nervosa , “sağlıklı yeme takıntısı” anlamına gelmektedir. O takıntı herkeste var zaten , her duyduğumuzu yapmaya çalışmaktan, ne yemeli ne yememeli diye düşünmekten çok sıkıldık dediğinizi  duyar gibiyim. Haklısınız tabi çevrede söz sahibi çok insan var. Ama siz en iyisi işi bilenine diyetisyeninize danışın. Bu takıntı ortorektik bireylerde çok büyük boyutlardadır. Ortorektikler diyetlerine kendi bilgileri  dahilinde çok ciddi kısıtlamalar getirirler. Onlarca sağlıklı olan besinleri tüketir  ve sağlıksız gördüklerinden kesinlikle uzak dururlar. Hayatlarının merkezine ‘SAF ve SAĞLIKLI YEME’ fikrini koyar ve nerdeyse günün 24 saati bu düşünceyle yaşarlar.


Amerikan Diyetisyenler Derneği’nin son yayınlarında ise , ortoreksiyanın 10 yıl içinde yaygınlaşacağı ve sayıda ciddi artış olacağı belirtilmektedir. Aynı şekilde İngilteredeki Beslenme Bozuklukları Derneğine (EDA) göre de ortoreksiya gelecek yıllarımızı tehdit edecektir. Çünkü sağlıklı yiyeceklere bağımlılık geliştiren kişiler, yediklerinin içinde  zararlı madde bulma korkusundan çok seçicidirler. Ancak bu durum ilerledikçe kendini  Anoreksiya Nervosada olduğu gibi hızlı kilo kayıpları ile gösterebilmektedir.
Ortorektik kişiler için besinin saf, katkısız ve işlenmemiş olması çok önemlidir. Bu nedenle çoğu sebze ve meyveyi çiğ tüketmeye gayret ederler. Bir süre sonra o kadar seçici olurlar ki ellerinde sadece birkaç çeşit besin kalmış olur. Bu durum oldukça sağlıksızdır.
Ayrıca ortorektikler yanlış olduklarını düşündükleri pişirme yöntemlerini de reddederler. Örneğin; alüminyum kapta asla besin pişirmemek gibi.

Gelelim sizlerin merak ettiği kısma; ortorektik kişi nasıl kendini gösterir?

1)Yarının yemeğini bugünden planlıyor musunuz?
2)Yemeğin sağlıklı olması sizin için lezzetli olmasından daha mı önemli?
3)Steril yiyecekler yedikçe sağlığınızın bozulduğunu fark ettiğiniz oldu mu?
4)Dün yaptığınız diyet bugün size yetersiz mi geliyor?
5)Sağlıklı beslenmeyenleri küçümsediğiniz oluyor mu?

Bu soruların çoğuna “evet” diyorsanız, ortoreksiya belirtisi gösteriyorsunuz demektir.

Ortorektik olmak istemiyorsanız yapmanız gereken;

·        Yeterli ve dengeli beslenmek,

·        Kendinizi zorlamadan, dozunu kaçırmadan diyet yapmak,

·        Her besin grubundan tüketmek,

·        Az ve sık yiyerek uzun açlıklar yaşamamak,

·      Vücut dengemiz için hergün yeterli su tüketmek sizi beslenme konusundaki takıntılardan uzaktutacaktır

Takıntısız bol besinli sağlıklı günlere…

sDYT.SİMGE ÇOLAKOĞLU
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim