MUCİZEVİ MEYVE 'NAR'!

Dyt. Semra PEHLİVAN
 MUCİZEVİ MEYVE ‘’ NAR’’

Nar, kırmızı renginden ve içermiş olduğu pigmentlerden dolayı her derde deva diyebileceğimiz bir meyvedir. Yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyucudur.

Lezzetli bir meyve olan nar içerdiği besin değerleri bakımından insan sağlığı için çok yararlıdır. Bu meyvenin hem kabuğu hem de her tanesi flovanoid, vitamin C, B1, B2  ile demir,  kalsiyum ve fosfor minerallerinden zengindir.  

Nar;  içerdiği antosiyanin ve ve flavonoidler sayesinde güçlü bir antioksidandır .Serbest radikallerin yol açtığı oksidasyonu ve buna bağlı hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerini geciktirir.

Yapılan çalışmalarda; narın içeriğindeki maddelerin, göğüs, prostat, akciğer, kolon kanserlerinde tümör büyümesini durdurduğu gözlemlenmiştir. Sporcularda ise, içerdiği antioksidanlar sayesinde egzersiz sonrası kaslarda oluşabilecek bozunmaları önlediği, gücü ve performansı artırdığı saptanmıştır.

Bunun yanısıra; çekirdeğindeki punicic acid sayesinde sayesinde anti-atorejenik ve anti-karsinojenik etki gösterir . Kalp-damar sağlığını korur; damar sertliği, kalp krizi, felç ve diğer Kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Narın mucizesi kolesterol ve diyabette de kendini göstermiştir. Yapılan araştırmalarda hiperlipidemili ve tip2 diyabetli olan hastalarda her gün nar suyu içilmesinin kolesterol emilimini azalttığı, kolesterolün dışkı ile atılımının arttırıldığı ve kolesterol metabolizmasında rol oynayan enzimlere yararlı etkiler gösterdiği bulunmuştur. Aynı zamanda total ve LDL  yani kötü kolesterol düzeylerinde azalma olduğu gözlemlenmiş. Hipertansiyonlu hastalarda gerekli enzim aktivitesini baskılayarak kan basıncını düşürücü etkisi bulunmuştur.

Narın saymakla bitmeyen faydalarının yanında obezitede de  etkisi vardır. Pankreatik lipaz aktivitesinin kısmen baskılanmasıyla iştah azalması ve bağırsak yağ emilimi de azalmıştır. Böylelikle kişilerde kilo kayıpları başlamıştır.

 Nasıl ve Ne kadar Tüketmeliyiz ?

Sonbahar ve kış meyvesi olan nar bu mevsimlerde her gün 1 küçük boy (1 su bardağı-160g) olarak tüketilebilir. Gülük meyve ihtiyacımızın 2 porsiyonu böylelikle besin içeriği zengin  bir meyveden sağlamış oluruz.

Narı suyunu sıkarak içmek yerine çekirdekleri ile birlikte tüketmeliyiz. Böylelikle çekirdekleri ile birlikte tükettiğimiz nar vücudumuza posa sağlayarak bağırsak fonksiyonlarını da düzene sokulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vitamin ve mineral içermesinden narın bağlantı zarlarını ayıklamadan tüketmeliyiz.

Narın taneleri kadar kabuğu da faydalıdır. Nar kabuklarını kurutarak, küçük parçalara ayırıp su içine 1-2 kaşık atıp 10 dk kaynatıp günde 1-2 fincan içebiliriz. Bu küçük parçalardaki nar kabuklarını yoğurt veya salatalara da ekleyerek tüketebiliriz.

Salatalarımızı da çok güzel süsler nar. 1 kase mevsim yeşillikleri ile hazırlamış olduğumuz salatamıza 2 yemek kaşığı nar hem tat hem renk  katarak besin değerini zenginleştirir.

 

Kaynaklar:

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/24/984/12037.pdf

http://www.turkailehekderg.org/wp-content/uploads/2014/06/c14-s03-06.pdf

”Effect of pomegranate seed oil on hyperlipiademic subjects:double-blind placebo-controlled clinical trial” British journal of Nutrition 2010 mar 25:1-5

 ”Cancer chemoprevention by pomegranate:laboratory and clinical evidence”Nutr Cancer,2009 Nov ;61(6):811-5

”Ellagitannin consumption improves strength recovery 2-3 d after eccentric exercise.” Med Sci Sports Exerc.2010 Mar ;42 (3):493-8

 sDyt. Semra PEHLİVAN

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim