MEYVE TÜKETELİM

Fahriye Özkurt
 

MEYVA YADA MEYVE YİYİN

                Özellikle önem verilerek yazılan yazılarda hep emin olunamayan bir konudur meyva mı meyve mi sorusu. Doğrusu hangidir bu konuda uzman görüşlerinin alınması gerekir. Sağlığımız için ilgilenmemiz gereken içeriğindeki harfler olmalıdır. Meyvelerin içindeki harfler;  A, D, E, K, C ve B vitaminleri  yani. Peki bu kadar vitaminin kaynağı olan meyveleri tüketmemizin zararı var mıdır? Son günlerde oldukça günden de olan meyve tüketimiyle ilgili kimi uzmanlar televizyonlarda ve internette bugüne kadar bildiğimizin zararlı olduğu ile ilgili açıklamalar yapıyorlar. Bu durumda da insanların kafası karışıyor. Çoğu insanın zihninde meyvelerin zararı var mıdır ya da meyveler şifa mıdır, ne kadar yemek gerekir gibi bir çok soru işareti dolaşıyor.

                Öncelikle meyveler birçok vitaminin temel kaynağıdır. Genellikle çiğ tüketilen meyveler kabuklarıyla da yendiği zaman maksimum fayda sağlar. Meyve suyu da bir seçenek olabilir. Ancak havayla temas sebebiyle suyu çıkarılan meyvede bir miktar C vitamini kaybı yaşanabilir. En uygunu meyveyi meyve olarak tüketmektir.

 Posa açısında zengindir ve bağırsak motilitesini arttırır. Özelikle de çiğ tüketildiğindemeyveler günlük tüketilmesi gereken lif açısından güçlü bir kaynaktır. Sindirim güçlüğü çeken kişilerin öncelikli arttırması gereken besinlerden biridir. Yine bu durumlarda suyu çıkarılarak böylece posası azaltılarak değil, çiğ ya da komposto şeklindetüketilmesi önerilir.

Özellikle kaslar için gerekli olan basit şeker ihtiva eder. Meyve şekeri kaslar için,beyin aktiviteleri için vücutta öncelikli kullanılan basit şekerdir. Özellikle yoğun fiziksel aktivite yapılan dönemlerde, projeler ya da derslerüzerine kafa yorulan dönemlerde meyve tüketimi çok önemlidir. Spor sırasında kaslarımız yoğun çalışır ve spor sonrasında ‘recovery’ (yeniden yapılanma) dönemine girerler. Bu süreçte kaslar beslenmek için basit şeker arar. Bu yüzden spor sonraları meyve tüketmek gereklidir. Aksi takdirde beslenemeyen kasların kaybı yaşanacak bişeydir.

                Ara öğünlerde meyve tüketmek kan şekerinin düşmesine engel olur. Basit şeker aynı zamanda uzun açlıkların kurtarıcısıdır. Kan şekerinin dengede olmasını sağlamak için öğün aralarında meyve tüketmek gerekir. Diyabet hastalarında meyve tüketimi saha fazla önem taşır.  Ayrıca meyveler posa içeriği sayesinde bir miktar tokluk sağlar. Bu sayede meyve tüketerek öğünlerde aşırıya kaçmanın önüne geçmiş olunur.

                Miktar önemli. Meyve tüketimi sağlığımız için olumlu ve önemli birşeydir. Ancak uygun ölçülerde... Basit şekerin fazlası karaciğerde yağlanma gibi bazı sağlık problemlerine de yol açabilir. Normal sağlıklı bir insan için günlük 5 porsiyon meyve yeterlidir. Kişi bunu ara öğünlerine bölerek denge sağlayabilir.  Bu miktar kişinin sağlık durmuna göre, vücut hacmine, aktivitesine ve enerji ihtiyacına göre farklılık gösterebilir. Diyabet hastalığı gibi özel durumu olanlar bu ölçütü kendileri için doktor ya da diyetisyenlerine danışmalıdırlar.

 Uygun ölçülerde tüketilerek meyveyi evimizden eksik etmemeli ve tüm harflerinden faydanmalıyız.  Sağlıklı günler dilerim...


Stj. Dyt. Fahriye ÖZKURT

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim