METABOLİZMA HIZLANDIRMANIN YOLLARI

Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra (Kurt) MUTLU
  Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

METABOLİZMA HIZLANDIRMANIN YOLLARI

 

Metabolizma, tüketilen besinlerin vücut yaşamı için kullanılması demektir. Metabolizmanın bu faaliyetleri için gerçekleştirebilmesi için harcadığı enerjiye de kalori denir. Bedenimiz  hiç hareket etmediği takdirde  bile vücudumuz aktif olarak çalışmaya devam ediyor. Bu duruma ise bazal metabolizma denir. Metabolizma hızını   genetik yapımız, beslenme yaşam tarzımız, aktivite durumumuz ve hormonlarımız  etkilenmektedir

 

Bazal metabolizma vücudunuzun çalışma temposunun bir göstergesidir .Bu tempoyu bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile  artırmak yada azaltmakta mümkün  olabilir.Metabolizmanızın temposunu yükselterek bir günde harcanan kalori miktarını arttırabilirsiniz.

 

*          Öğünler arasında  en önemli olanı sabah kahvaltısıdır.Güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede yenilen sabah kahvaltısının miktarı ve içeriği büyük önem taşır. Kahvaltı  tüketilmedi takdirde , uzun süredir aç olan vücudumuz kendini korumak için metabolizmayı yavaşlatmaktadır. İhtiyaç duyduğu enerji yeterince temin edilemediğinden yavaşlayarak enerji harcamayı en aza indirir. Özellikle kahvaltıda kompleks karbonhidratlara yer verin. (çok tahıllı ekmek, taze sebze, domates, salatalık, biber vb)

 

*     Öğün atlayarak uzun süre( 4-5 saatten fazla) aç kalmayın.   Ara öğünleri mutlaka  beslenme programınıza dahil edin. İki  ana öğün arasındaki süre uzaması ana öğünde tüketilen besin miktarını artırmaktadır. Ara öğünler aşırı açlık duygusunu önleyerek kilo kontrolümüze ve metabolizmamızın çalışmasında etkili olur.

 

*       Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalori miktarından, daha az kalori sağlayacak şekilde besin tüketmek, metabolizmanızın  hızınızın düşmesine neden olur.Bu nedenle çok fazla besin tüketmede olduğu gibi çok az besin tüketmekte metabolizma için sakıncalıdır.

 

*      Çok geç saatlerde besin tüketmeyin. Fiziksel olarak aktif olduğumuz zamanlar genelde sabahın ilk saatleridir. Öyle ki akşam saatlerinde daha az hareket ederiz. Bu nedenle geç saatlerde besin tüketimi harcanan enerjiden daha fazla olmakta buna bağlı olarak fazla enerji yağa çevrilerek depolanmaktadır. Mümkün olduğunca akşam erken saatte yemek yiyin.

En son ana öğününüz (akşam yemeği) yatmadan 4 saat önce, en son ara öğününüz (gece ara öğünü) yatmadan 2 saat önce yapın.

 

*        Günde en az 2 litre su için. Çünkü metabolizmanız düzgün çalışmak için bol miktarda suya ihtiyaç duyar.Unutmayın vücudumuzun yarısından fazlası sudur.

 

*     Az da olsa düzenli yapılan egzersiz metabolizmanın temposunu yükseltir.  Yürüyüş, yüzme, bisiklet, ya da aerobik gibi  bir egzersizi günlük olarak yapmaya çalışın

      

*     Aerobik egzersizler, metabolizmanızı hızlandırır ve harcadığınız enerji miktarını artırır.

        

*     Biraz daha hareketli yaşayın..Kendinize ve ailenize ‘Aktif bir Yaşam’ sloganıyla, hafta sonu alışveriş merkezleri yerine piknik programları, doğa gezileri planlayın.

                                                                                              Dyt.Esra KURT MUTLU

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim