METABOLİZMA HIZLANDIRAN BESİNLER

 

Metabolizmayı hızlandıran besinler:

Yeşil çay: Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; çay abdominal yağ kütlesini azaltmada ve kilo kontrolünde önemli rol oynar. Yeterli ve dengeli beslenen kişilerde, yeşil çaydaki kateşinin abdominal yağ yakımında etkili olabileceği görülmüştür.

Su: Her gün en az 2  litre su tüketildiğinde, tokluk hissi oluşur ve açlık krizleri azalır. Ayrıca su vücuttaki yağ hücrelerinin yıkımına yardımcı olur.


Tarçın: Tarçının, şeker hastalığında kan şeker düzeyini dengeleyici bir etkisi vardır. Ara öğünlerde yediğiniz meyvelerin üzerini 1 tatlı kaşığı tarçınla süsleyerek tüketebilirsiniz. Tatlı yeme isteğini ve açlık krizlerini baskılar ve metabolizma hızını artırır.

Kırmızı acı biber: Acı biber kapsaisin isimli bir madde içerir. Kapsaisinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilinmektedir. Öğle ve akşam yemeklerinde salatanıza 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Keten tohumu: Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve tokluk hissi yaratmaktadır. Barsak hareketlerini artırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı metabolizma hızını arttırır. 1 kase yoğurdunuzun veya salatanızın içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırarak tüketebilirsiniz. Mutlaka arkasından 2 su bardağı su tüketin.

Salata: Sebzeler yüksek posa içerikleri nedeniyle sindirim sistemini harekete geçirirler ve metabolizma hızını artırırlar.


Zencefil: Zencefilin içerisindeki maddeler dolaşım ve sindirim sistemini uyararak metabolizma hızını artırır. Baharat olarak kullanılan zencefil, mide ve barsaklarda oluşan gaz sorununa da iyi gelir.

Ananas: Ananas bromelain denilen sindirim enzimi içerir ve bu enzim proteinlerin sindiriminde etkilidir. Vücutta oluşan yıkım olaylarını çabuklaştırır. Dolayısıyla metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. 


Dyt. Nurdan Yücel 

Sur Hastanesi

İletişim ve Randevu için: 0533 373 7037

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

TARIK AKARSU’NUN MÜTHİŞ DEĞİŞİMİ

Tarık Akarsu'nun ilginç hikâyesi 3 yaşında başladı. Çocuk felci geçiren Akarsu, hareket etme kabiliyetini kaybetti.

GEBELİKLTE / HAMİLELİKTE BESLENME/

Gebelikte Beslenme Günümüzde de önemini giderek artıran konulardan ilk sırada geliyor. şehir yaşamı ve doğal sonuçları olan bağışı...
Powered By Nar Bilişim