LOHUSALIK DÖNEMİNDE BESLENME /EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

s Dyt. Özge BASIN
               Emzirme döneminde annenin doğru beslenmesi hem bebeğin sağlılığı hem de annenin rahat bir emzirme dönemi geçirmesi için önemlidir. Emzikli bir annenin beslenme programı, bütün besin gruplarını içermeli ve diyet vitamin ve mineral yönünden zengin olmalıdır. Anne sütü içeriği bakımından bebek için oldukça faydalıdır. Bebek için anne sütüne ilk 6 ayda ihtiyaç oldukça fazladır. Her annenin sütü bebeğine özel içerik taşır. Bebeğin doğuştan eksikliği olan mineral ve vitamin ihtiyacı annesinin sütünde bulunmaktadir. Sağlıklı bir bebeğin minimum 6ay anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. 
             Emzirme döneminde sütün içeriğinin zenginleşmesi ve bebeğe daha faydalı, besleyici olması bakımından annenin beslenmesi oldukça önemlidir. Bu dönemde anne beslenmesinde süt üretimi için sıvı tüketimine çok özen göztermelidir. Günde 2 2.5 litre sıvı tüketimi loğusa bir kadın için uygun miktardır. Emziren kadının günlük 500 kalori ek olarak ihtiyacı vardır. Fakat fazla kilolu kadınlarda bu kalori diyetine ek olarak eklenmeyebilir. Annenin kalsiyum depolarının boşalmaması için süt yoğurt peynir gibi kalsiyum içeren besinleri tüketmesi gerekmektedir. Bebeğin sağlığı için annenin gaz yapıcı ( karnabahar, kuru baklagil vb. ) besinlerden uzak durması gerekmektedir. 
                Emziren anne, kaliteli protein kaynağı olan kırmızı et ve yumurtayı gün içinde ortalama 6-7 porsiyon kadar tüketmelidir. Çünkü anne sütü, annenin aldığı besinlerle zenginleşeceğinden bebeğin fiziksel ve mental gelişimi için annenin beslenmesinin önemi göz önünde tutulmalı ve oldukça dikkat edilmelidir.Bebek her ağladığında emzirilmelidir. Sık sık ve isteyerek emzirme; meme bezlerini uyararak süt yapımını arttırır. Emzirme döneminde kilo vermeye çalışılmamalı, başarılı emzirme ile 6 ayda normal kiloya inilebilmektedir. İnilemez ise; anne ilk 4-6 aylık periyot sonrasında zayıflama diyeti uygulayabilir. 
               Gebelik sırasında önerilenden daha fazla kilo alınmışsa her ay iki kilo kaybetmek normaldir. Emziren anne zayıflama diyeti yapmamalıdır ama unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat etmelidir. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler mümkün olduğu kadar yenmemelidir. Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak önlemlerden biridir. Emzirme süresince bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyi gittiğinin bir işaretidir.
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim