Kanserden Korunmak İçin

Stj. Dyt. Fatma FİDAN

                                                        

                                  

               Her hastalık gibi kanserinde çözümü öncelikle korunmakla olmalıdır. Kanser olmadan önlemleri almak en etkili yöntemdir.

               Artık devir toprak anaya dönme vakti. Teknolojinin de beraberinde getirdiği yanlış beslenme alışkanlıklarını bırakıp geçmiş beslenme alışkanlıklarımıza dönüyoruz. Avrupa ve Amerika’da en popüler diye ürün haşlanmış buğday. Bu güzel Anadolu’nun hemen her yöresinde yılın belli aylarında yapılan buğday haşlama festivallerini hatırlatıyor. Konya’da Gölle, Sıvatsa Derlek denilen bu gelenek kısaca köylünün hasat sonrası eylül ekim aylarında, buğdayını, nohutunu haşlayıp haşhaş ezmesiyle birbirlerine ikram etmelidir. Kalanı da bulgur, düğü, un yapmaktadır. Biz bunu yüzyıllardır yapmaktayız. Avrupa bu nu hem zayıflamak hem de kanserden korunmak için yaparken, biz bunu ikram olarak benimsemekteyiz. Hem yüksek miktarda posa alarak bir çok hastalıktan korunmuş oluyoruz, hem de işlenmemiş yiyecek tüketmiş oluyoruz. Çok mu zor ki buğdayı haşlamak. İnanın şuan buğday alınabilir bir şey olduğunu bilen bile yoktur. Nereden alınır? Diye soranlar vardır.


Yapılan araştırmalarda Her yıl 10 milyon insan kansere yakalanmakta ve 8 milyonu bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Kanserden ölenlerin 2020 yıllarda tüm dünyada 20 milyona ulaşacak olup bu ölümlerin %70 ı gelişmekte olan ülkelerde meydana gelecektir. Araştırmalara göre beslenme ve kanser arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Birçok araştırma kanserlerin nedeninin %70 zararlı beslenme alışkanlıkları olduğunu göstermektedir. Beslenmede yaptığımız önemli yanlışlar kanser oluşumunu arttırmaktadır.

 

Nedir Bu yanlışlar?

Yağ oranı yüksek beslenme

Posalı yiyecekleri az tüketimi

Sebze meyve tüketiminin azalması

Yanlış pişirme metotları (kızartma)

Sigara alkol kulanımı (pasif içicilik dâhil)

Hazır gıdalar aracılığıyla gıda katkı maddelerinin fazla tüketimi.

 

Beslenmenin çoğu kanserde % 10 ile %70 arasında etkili olduğu saptanmıştır. Kanser yayılmadan önce erken teşis konulursa % 96 yaşama şansı olacaktır. Gelin bu sansı kaçırmayalım:

 


Öneriler

Tüm kanserlere karşı ideal kilomuzu korumalıyız.

Hormonlu olabilecek bitkilerden uzak durulmalı.

Kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalı yerine tavuk ve balıketi kullanılmalı.

Yemekler küçük porsiyonlar halinde yavaş yavaş yenilmeli

Sarımsak, soğan koyu renkli sebzeler soya, domates çok sık tüketilmeli

Hayvan yağlarından çok bitkisel yağlar kullanılmalı (zeytin yağı, fındık yağı)

Daha hareketli bir yaşam planlanmalı, yürümek tek başına bir hareketli yaşam olabilir.

 

Yanlış bilgilendirmeler sonucu kanser hastalığının ne kadar ürkütücü olduğunu insanlar tarafından benimsendi ve tedavisi olmadığı düşünüldü. Görülen şu ki eski usul beslenme tarzına dönüldüğü zaman sağlıklı beslenen birey sayısında artış olacak ve kanserden korunma şansımız artacak.

 

    Peki, hangi besinler kansere karsı koruyucu?


Domates: likopen ve C acısından zengin bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendir. Lifli bir besin olmasından dolayı barsak kanseri riskini azaltır.


Çilek: Ellagic asit adı verilen kansersavar bir maddeyi içerir.

Soğan: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide ve barsak kanserine karsı korucu etkisi vardır.


Zeytinyağı: Anti oksidan açısından C vitaminden zengindir.


Sarmısak: antibiyotik özelliği olup bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser kalp ve dolaşım hastalıklarına karşı korucuyu


Lahana: kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyen karoten maddesi içerir. Meme ve rahim kanserinde etkisi daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.


Brokoli: Göğüs kolon ve mide kanserini önlediği düşünülmektedir.  Vitamin ve demir eksikliğini gidermeye yardımcıdır.

Kayısı: Kansere karsı koruyucu etkisi vardır. Lifli olduğu için barsak sağlığını korumaya yardımcıdır.


Tahıllar: Arpa, mısır, yulaf gibi tahıllar B ve E vitamini potasyum, kalsiyum içerir. Kanserojen maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Bağırsak kanseri riskini azaltır.


Fasulye: C vitamini ve beta-karoten gibi kanseri önleyen antioksidanlar açısından çok zengindir.

Havuç:     Beta karoten, C ve E vitamini antioksidandan zengindir. Kanser riskini azalttığı artık kabul edilmiş durumda.


Fındık:  E vitamini açısından en zengin besinlerin başında gelir. Her gün yenilen bir avuç fındık kansere karşı koruyucudur

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim