KIŞ MEVSİMİNE ÖZEL BESLENME ÖNERİLERİ

Dicle Kargın
          Sonbahar aylarını geride bıraktığımız ve yavaş yavaş kış aylarına girmeye başladığımız şu günlerde yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırmak, kış mevsiminde sıklıkla görülen hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için dengeli beslenmeye gerekli önemi ve özeni göstermeliyiz. Kış aylarında bize fayda sağlayacak beslenme önerileri:

·       * Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini ve zengin antioksidan içeriği sebebi ile havuç, lahanagiller (brokoli, lahana, karnabahar, bürüksel lahanası), yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, tere, ıspanak) gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, greyfurt, limon, elma, kivi gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

*Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer vitamin ise E vitaminidir, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı    tohumlar ve kuru baklagillerin yeterli miktarlarda tüketilmelidir.

·        *Güneş ışınlarından yeterince faydalanamadığımız kış aylarında günde 20-25 dakika güneş altında zaman geçirerek kemik sağlığı açısından gerekli olan ve güneş ışınları ile deri altından sentezlenen D vitamininin salgılanmasını sağlar.

·        *Kış mevsimi balık mevsimidir. İçerisindeki omega-3 yağ asitleri ve deniz ürünlerinde bulunan selenyum minerali ile kalp-damar sistemi üzerinde olumlu yönde etkili ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Haftada en az 2 gün balık tüketilmelidir.

·        *Yaz aylarında ki gibi susuzluk hissetmediğimiz bu mevsimde vücudun yaşamsal fonksiyonları için gerekli olan sıvı tüketimine özen gösterilmeli günde 10-14 bardak su tüketilmelidir.

·       * Soğuk havalarda genellikle sıcak içecekler tercih edilir, kafein içeriği yüksek çay ve kahve yerine, içerdiği C vitamini nedeni ile kuşburnu çayı ve gaz sorunlarına iyi geldiği için rezene gibi bitki çayları tercih edilebilir.

·       * Kış döneminde azalan hareketsizliğe bağlı olarak sindirim, hazımsızlık ve kabızlık problemleri görülebilir bu problemlere karşı kepekli, tam tahıllı gibi esmer ekmekler ve posa içeriği yüksek kuru baklagil yemekleri tercih edilmeli ve yine posa yönünden zengin olan meyve ve sebzeler her öğünde tüketilmelidir.

 

Hastalıksız, sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle

Stj. Diyetisyen Dicle Kargın

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim