KİLO VEREMEME NEDENLERİ

MERYEM GÜBÜR


Fazla kilolardan şikâyetçi olan kişi sayısı her geçen gün artış göstermektedir. ‘Ne yesem yarıyor.’ diye düşünüp birçok diyet denense de istenen sonuca ulaşılamaya bilinir. Yanlış diyet uygulamaları ve başkalarının diyetlerini uygulamak yapılan yanlışlardan. Bu yanlışlardan bir kaçına değinelim:

Enerji: Gün içerisinde enerjiyi en fazla kaslar harcamaktadır. Kas kaybı ile beraber metabolizma hızı yavaşlar ve kilo kaybına karşı bir direnç oluşur. Yanlış beslenme ve yetersiz enerji alımı ile fazla miktarda kas kaybı, kilo kaybını engelleyebilir.

Akşam öğünü: Sindirime yeterli zaman kalması için yatmadan 4-5 saat kadar önce yenilmelidir. Yemekten 2 saat sonra ya da yatmadan en az 1-2 saat önce ara öğün olarak meyve yiyebilir veya bir bardak süt içilebilir.

Öğün sayısı: Yeteri kadar öğün yapmamak metabolizmayı yavaşlatabilir ve ihtiyaçtan daha fazla yemeye sebep olabilir.

Sebze ve meyve: Besin değeri yüksek, vitamin içeriği çeşitli ve lif içeriği yüksek olan meyve ve sebzelerin tüketimi yeterli beslenme ve sindirim için önemlidir.

Protein: Vücudumuz; proteinleri sindirirken karbonhidratlara kıyasla daha fazla enerji harcar. Proteinden zengin gıdalar; süt, yumurta, et gibi metabolizmayı olumlu etkileyebilir. Dengeli bir şekilde yani vücudumuzun ihtiyacı kadar protein tüketilmelidir.

Kalsiyum ve süt ürünleri: Kalsiyumun ve kalsiyumdan zengin süt ürünlerinin yağ yıkımına yardımcı olduğu bazı araştırmalarda gözlenmektedir. Yeterli miktarda süt ürünleri tüketilmelidir.

Egzersiz: Aşırı egzersiz ile besin öğelerine olan gereksinimimiz artar. İhtiyacımız kadar; yeterli ve dengeli beslenerek besin çeşitliliğine önem vermeliyiz. Egzersiz öncesinde yüksek yağ içerikli besinler tüketilmemeli. Tüketilmesi gereken yiyecekler kompleks karbonhidrat içeren yiyecekler; pirinç, tahıl, ekmek ve makarnadır. Antrenmandan önce ve sonra tartılarak kaybedilen vücut ağırlığı kadar su içilmelidir. Egzersiz performansını artırmak için dengeli beslenmeyi yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

Aile ve çevremizin desteği: İlk aşama kilo vermek istediğine karar vermektir. Ancak bunu devam ettirebilmek için çevremizdeki insanlardan (aile, arkadaş, iş arkadaşı gibi…) destek almak, gerektiğinde neden zayıflamak istediğimizi hatırlatmaları kararlılığımızı devam ettirmede daha kolay bir zayıflama süreci geçirmemizde yardımcı olacaktır.

Yeterli uyku: Uykusuzluk bazı hormonlarımızda artışa neden olabilir ve bu hormonların etkisiyle kilo artışı oluşmaktadır. Bu yüzden metabolizmamızın en hızlı olduğu sabah saatlerinde ayakta olmalı ve en yavaş olduğu gece saatlerinde uyunmalı.

Zararlı alışkanlıklar: Zayıflama programlarında sigara ve alkol gibi maddeleri tüketenlerin programlarda daha az başarılı oldukları, programa uyum konusunda daha zorlandıkları bilimsel çalışmalarda görülmüştür.

Endişeye kapılmak: Kilo verimi süresinde verilen kilolar ile vücut bir denge oluşturmaya çalışır bu sürede kilo kaybı durabilir ya da azalabilir. Endişeye kapılmadan verilen kiloyu korumaya çalışmalı tüketilen miktarda bir denge ile azalıma gidilmelidir.

Sağlıklı bir hayat için yeterli ve dengeli beslenmeyi hayat boyu devam ettirmek önemlidir. Beslenme konusunda uzmanlara danışın.

Sağlıklı günler dilerim… 

                                                                                                  S. Dyt. MERYEM GÜBÜR

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim