KALVALTININ ÖNEMİ

Ayşe Betül Mutlu
 İşyerinizde veya okulunuzda sabahları yorgun veya halsiz mi oluyorsunuz? Peki ya bu durumu değiştirmek için birşeyler yapmaya hiç çalıştınız mı? Elbette düzenli uyku bu problemi çözmek için ilk akla gelen şey fakat benim asıl ele almak istediğim herkesin önemini bildiği ama atladığı; ‘Kahvaltı!’

Evet! Sabahları halsiz olmanız ile kahvaltı yapmamış olmanız bire bir alakalı. Çok vaktinizi almayacak temel öğeleri içeren küçük bir kahvaltı dahi sabah saatlerindeki verimliliğinizi arttıracaktır. Zindeliğinizi arttırmak için iş yerinizde aç karna içtiğiniz çay ve kahveleri bir kenara bırakın ve kolayca yapacağınız, tüm gününüzü etkileyecek sağlıklı kahvaltılıklar için evinizin kapısını aralayın…

Öncelikle ne kadar aceleniz olursa olsun gününüzü daha verimli kılmak için kahvaltıya zaman ayırmalısınız. Kahvaltınız mutlaka protein içermelidir. Protein kaynağı olan yumurta, peynir, süt veya yoğurt kahvaltınızın temel yapıtaşını oluşturmalıdır. Ayrıca kompleks karbonhidrat olan tam tahıllı ürünler içermelidir.

Sağlıklı bir bireyin örnek kahvaltısı peynir, yumurta, süt veya yoğurt, zeytin, yağlı tohumlar, bal, domates-salatalık ve tam tahıllı ekmekten oluşmaktadır. Diyabeti olan kişiler baldan kaçınırken, diyetinde tuz kısıtlaması olan kişiler zeytine dikkat etmelidir.

Sabah vakit sıkıntısı yaşayan kişiler önceden hazırladığı sandiviç ve sütü tüketerek pratik bir kahvaltı etmiş olurlar. Tam tahıllı ekmek arasına peynir, haşlanmış yumurta, domates ve yeşillik eklenerek hazırlanmış sandiviç hızlı bir kahvaltıya alternatif olacaktır. Hiç kahvaltı etmemek yerine en azından süte yulaf ezmesi ve kuru meyveler eklenerek de kahvaltı edlinebilinir. Diyet yapıp sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler de en temel öğün olan kahvaltıyı atlamamaları gerekmektedir.

Okul çağındaki çocuklarda sırf daha çok uyusun diye kahvaltı öğünü atlanırsa okuldaki performansları olumsuz etkilenebilir. Çocuğun ilk tenefüse kadar bekleyip uzun bir açlıktan sonra kahvaltı olarak içerisinde proteine dair hiçbir şey olmayan poğaça, açma benzeri yağlı ürünler tüketmesi okuldaki performansını düşürecektir. Bunun yerine aynı şekilde evde hazırlanmış sandiviçi tüketmesi çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Kahvaltı öğünlerini işyerlerinde ve ya okullarında yapmak durumunda olan kişiler poğaça, açma benzeri yağlı ürünleri tercih etmek yerine tost ve ayranla daha sağlıklı bir seçim yapmış olurlar.

Okul öncesi çocuklarda (1-5 yaş) kahvaltının gelişimlerine katkısı çok büyüktür fakat ebeveyinler kahvaltı öğününü yedirmek konusunda zorluk yaşamaktadır. Israrcı olup çocuğu bu konuda zorlamak yerine ona örnek olunmalıdır. Öncelikle kendinizden başlayıp kahvaltıyı düzenli hale getirirseniz çocuğunuz sizi örnek alacaktır. Sofraya tüm aile bireylerinin aynı anda oturması ve kahvaltı esnasında televizyon, oyuncak gibi dikkat dağıtıcak şeylerin bulunmaması kahvaltı alışkanlığının kazandırılmasında önemlidir.

Her yaş için en temel öğün olan kahvaltı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Uykunuzdan alacağınız bir kaç dakika ile sabahları daha enerjik olmak sizin elinizde. Daha zinde sabahlarınız ve sağlıklı hayatınız olması dileğimle…

 S. Dyt. Ayşe Betül MUTLU

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim