KAHVALTI YAP, ZİNDE KAL

Zeynep Seçkin
 Yeterli ve dengeli beslenmenin bir göstergesi de öğün sayısıdır. Vücudun fizyolojik dengesini sağlamak için gerekli olan enerjinin öğünlere bölünerek alınması gerekmektedir. Bu sayede bireyin sağlık risklerini azaltılmakta, gün boyu oluşan stres ve baskıya hazırlıklı olma şansı sunulmaktadır. Öğünlerde yenilen besinlerin dengeli bir şekilde dağılmasının metabolizmanın düzenli çalımasına etki ettiği söylenmektedir. Uzun süreli açlık dönemlerinde vücuttaki yağ kütlesi artmakta ve bu fazla yağ diyabet, kalp hastalıkları olarak bireyin karşısına çıkabilmektedir. Bu sebeple günde en az 3 öğün şeklinde beslenilmesi önerilmektedir.
   Vücudun uygun ve yeterli enerji üretimi kandaki şeker düzeyleri ile alakalıdır. Kandaki şeker olması gerekenin altına düştüğü zaman kişinin yorgunluk hissi, dikkatinde azalma gibi olumsuz koşullar görülmeye başlar. Şekerin kanda normal seyretmesi kişiyi iyi hissettirir. Kandaki şekerin olması gereken değerden daha yüksek olması da yine kişide bir ağırlık hissi, uyku halini almasına sebep olur. Bu sebeple kan şeker düzeyi hep normal seyrinde tutulmalıdır. Bu da öğünler arası 4-5 saatten fazla olmamasıyla dengelenmektedir. Şeker dengede olduğunda vücudumuz normal seyrinde düzenli olarak çalışmaya devam eder.

 Akşam ile sabah arasında en az 10-12 saat zaman vardır. Ve bu süre zarfında vücut dışarıdan hiçbir şekilde enerji almaz. Ancak uyuduğumuz zaman da vücudumuz çalışmaya devam eder. Yani enerji harcar. Dışarıdan ekstra bir enerji alınmadığı için hali hazırda bulunan depolar uyurken kullanılmaktadır. Bu sebeple sabah uyanıldığında herkesin depoları dahil enerji kaynakları tükenmiş olur. Ve kan şekeri vücudun düzenli çalmasını önleyecek kadar düşmüş olur. 

  Öğünler arasında en sıklıkla atlanılan öğün kahvaltı öğünüdür. Bunun bir sebebi de zayıflamaya etkili olacağıdır. Ancak uzun süren açlık dönemini kahvaltı yapmayarak biraz daha uzatmak zayıflamaya yardımcı değildir. Hatta yapılan kahvaltının kilo kontrolü bakımından olumlu etkisi olduğu bile söylenebilir. Yeterli ve dengeli yapılan kahvaltının güne daha elverişli başlamayı, günün daha kaliteli geçirilmesini sağlar. Sabah kalkıldığında uzun dönem açlıktan sonra kahvaltı yapılmazsa beyinde gerekli olan enerji oluşamaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı görülerek sıkıntılar yaşanır. Kahvaltı yapılmadığında vücut gece boyunca kullandığı depolardan vücut için gerekli olan kısmı kullanmaya başlar. Bu da bireylerin hastalıklara karşı olan direncinin düşmesi ile sonuçlanır. Aynı zamanda sabah kahvaltısı yapılmadığı zaman günün kalite ve verimi de düşmektedir. Gün içerisinde yapılacak işlerden sağlanacak verim azaltılmış olur. 

  Kahvaltının atlanmasının bilişsel fonksiyonlarda özellikle hatırlama performansında gerilemeye yol açtığı insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Hatırlama ve kan glikoz düzeyi üzerine yapılan çalışmalarda kan glikoz düzeyi ve hatırlama performansının arasında ciddi ilişkiler bulunmuştur. Yeterli kan glikoz düzeyine sahip bireylerin hatırlama performanslarını daha kolay yerine getirdikleri gözlenmiştir. Yapılan kahvaltının hafızayı arttırdığı, bilişsel becerileri geliştirdiği ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı ve eğitime ciddi katkısının olduğu söylenmektedir.

   Kahvaltı öncesinde bireylerin kan şekerleri en alt seviyededir. Kahvaltının beyin işlevindeki etkisi bireyin genel beslenme durumu, kahvaltı ve akşam yemeği niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Kahvaltı ile öğrenme performansı arasındaki ilişki şu şekilde açıklanmıştır: kahvaltı bireyin beslenme durumunu iyileştirmekte ve beynin açlık durumunda maruz kaldığı yetersiz enerji gereksinimini düzenlemektedir. Ve bu da derse devamlılığı, dersteki algı açıklığını, konsantrasyonu ve verilen bilgilerin daha sonrasında anımsama performansını geliştirmektedir. Ancak bu öğünü atlayan bireylerde bu durumun tam tersi etkisi olduğu bilinmektedir. Kahvaltı yapmayan bireylerde halsizlik, isteksizlik, uyumsuzluk ve doyumsuzluk hisleri yanında, dikkat eksikliği, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi durumlar görülmektedir.

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim