KABIZLIKTAN KURTULMANIN 3 ANAHTARIKABIZLIKTAN KURTULMANIN 3 ANAHTARI

Barsak hareketlerinin azalması, dışkılamaya normale göre daha seyrek gitme ve dışkılama esnasında zorlanma kabızlık olarak tanımlanır. Bir çok kişinin karşılaştığı gastrointestinal bir problemdir. Kabızlık halinde dışkılama sayısı azalır; dışkı, sert ve düzensiz şekillidir. 
KABIZLIĞIN SEMPTOMLARI
Karında şişlik ve gerginlik 
Haftada 3 kereden daha az tuvalete çıkma 
Rektal tıkanma hissi duyma 
Tuvalete çıktığı halde rahatlamama 
Dışkı yaparken zorluk çekme 

 KABIZLIĞIN NEDENLERİ VE KURTULUŞ YOLLARI

        Kabızlığın nedenlerini iki katagoride inceleyebiliriz.
 Birincisi, barsak ile ilgili fizyolojik bozukluklar olabilir. Böyle bir durumda uzman bir doktora başvurmak ve gereken ilaç tedavisi ile hastalıktan kurtulmak mümkündür. 
 İkinci neden ise yanlış beslenmeye bağlı nedenlerdir. Kabızlığa yol açan beslenme ile ilgili etmenler de ortadan kaldırıldığı zaman kısa zamanda şikayetler azalacaktır. Kabızlıktan kurtulmayı 3 grupta katagorize edebiliriz. 
 1. Posa(lif) Alımını Artırmak: günlük almamız gereken posa miktarı 25-30 gr aralığındadır. Yeterince lifli gıda tüketmemek bağırsaklarımızı olumsuz etkileyecek ve kabızlığa yol açacaktır. Posalı beslenmek için 
• Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli, meyveler kabuğuyla yenilmelidir. Kuru erik, kayısı, incir hurma gibi meyveler tercih edilebilir 
• Brüksel lahanası, brokoli, patlıcan, pırasa, bamya gibi sebzelerin ve salataların tüketim miktarını artırmak tavsiye edilebilir. 
• Meyve suyundan çok meyvenin bütün olarak tüketilmesi önerilir. 
• Haftada 2 veya 3 defa kurubaklagiller tüketilmelidir. 
 2. Fiziksel Aktiviteyi Artırmak: Kişinin fiziksel aktivitesinin az olması, yatağa bağımlı bulunması, az hareket etmesi, sürekli oturarak çalışması gibi etmenler kabızlığı tetikler. Egzersiz yapmak için zamanınız yoksa bir şekilde gündelik hayatımıza egzersizi dahil etmeye çalışmalıyız. 
• Özel araç yerine toplu taşıtları tercih etmek, 
• Gidilecek yere varmadan bir kaç durak önce inip yola hızlı bir şekilde yürüyerek devam etmek, • Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmak, 
• Hızlı yürüyüşle alışveriş yapmak gibi alışkanlıklar günlük hayatta aktiviteyi artıracak ip uçları olarak sıralanabilir. 
3. Sıvı Alımını Artırmak: Vücudumuzun üçte ikisi sudan oluşur. Yeterince su almamak ise birçok aksaklığı karşımıza çıkarır. Kabızlık da bunlardan bir tanesidir. Günlük sıvı alımını artırmak kronik kabızlığın önlenmesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca doktora danışılmadan laksatif ürünler ve ilaçlar kullanılmamalıdır. 

Diyetisyen Bahar Akçin
Yunus Emre Hastanesi
bahar.akcin@yunusemrehastanesi.com
Tel: 0216 3104788
Adres: Mimar Sinan Mah. Otopark Arkası sk. No:18 34672 Üsküdar- İSTANBUL
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim