İLK VE SON KEZ “DİYET”

Dyt. Nesrin Kır Alkan
 İLK VE SON KEZ “DİYET”

HER ZAMAN SAĞLIKLI BESLENME

Diyet denildiğinde akla hemen kilo kontrolü ve ya bir hastalık durumu gelse de aslında diyet, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanma sürecidir. Bu anlamda diyet için uzmanına başvuran kişiler, diğer insanlara göre oldukça “şanslı”dırlar.

Beslenme herkesin hayatının her döneminde olması sebebiyle çok basit bir eylem gibi görülür, açlık gidermekle aynı şey olarak algılanıverir zihinlerde. Hâlbuki ağzımıza attığımız her lokma, vücudumuzun bir parçası olmaya namzettir. Bazen vücutta var olan olumsuz durumlar sebebiyle bazen de yenilen lokmanın ne olduğu ile alakalı olarak katılamaz vücut bileşimine. Beslenme sadece yemek değildir. Çünkü vücut sağlığının korunması ve iyileştirilmesi için aldığımız besinlerin vücudumuzda ihtiyaç duyulan noktaya ulaşması ve görevini yapmaya başlaması gerekir. İster çocuk olalım, ister yetişkin ister yaşlı ister hasta ister gebe bu durum hep aynıdır; beslenme, değişen ihtiyaç durumlarında sağlığın korunması ve geliştirilmesi için güvenli besinlerin yeterli ve dengeli şekilde vücuda alınıp kullanılmasıdır.

Şimdiye kadar olan yanlış beslenme alışkanlıklarımızı düzeltip vücudumuzu sağlığına tekrar kavuşturmak, olağan sağlık durumunu daha iyilere taşımak ve sağlığından sorumlu olduğumuz kişilere çok güzel bir hediye de bulunmak için sağlıklı beslenmeyi öğrenelim;

  • Su içme alışkanlığı kazanmak, en büyük adımdır denilebilir. Bir şeyler yemeye her niyetlendiğinizde önce su içmeyi hedefleyiniz. Su mutlaka yudum yudum ve oturarak içilmelidir. 2- 2,5 lt su günlük tavsiye edilen miktardır.

 

  • “Mucizevi besin” yoktur. Her besin farklı farklı bileşiklerden oluşur ve vücudumuzu farklı etkiler. Bu sebeple sağlıklı beslenmeyi kolaylaştırıcı sınıflamalar yapılmış ve 4 temel grup oluşturulmuştur. Bu 4 temel grubun neler içerdiğini bilmek ve her sofrada her gruptan azar azar bulundurmak beslenmemizi kaliteli ve “en ideal” kılar.

1.grup: Kurubaklagiller (kurufasülye, nohut, barbunya vb), Yumurta, Et( balık, kırmızı et, tavuk)

2.grup: Süt ve türevleri(yoğurt,ayran,peynir,lor vb)

3.grup: Sebzeler ve meyveler

4.grup: Tahıl ( ekmek, pirinç, makarna, bulgur, mısır vb), kurubaklagiller.

 

  • Sofrada şıklığı, gözünüzün doymasını önemseyin. Yiyeceğiniz yemekleri tabağa

tek başına koymak yerine yanına domates vb. garnitür ekleyerek veya bir kaç çeşit yemeği azar azar bir arada servis ederek daha renkli ve eğlenceli sofralar kurun.

 

  • Sofraya tek başınıza oturmayın. Televizyon, bilgisayar gibi cihazların başında yemek yemeyin.

 

  • Yemeklerinizi küçük lokmalar halinde ve daha yavaş tüketin. Her lokmadan sonra çatalınızı tabağınıza bırakmanız daha yavaş yemenizi sağlar.

 

  • Ne kadar yediğimiz önemli, ne yediğimiz çok çok önemlidir. Sağlıksız olduğunu bildiğiniz ama beslenmenizde var olan yiyeceklerin listesini yaparak adım adım birine veda edebilirsiniz. Beraberce kısa bir liste yapalım; kızartma ve kavurma gibi pişirme yöntemleri, “fabrikasyon - hazır gıdalar”.
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim