İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE GIDA GÜVENLİĞİ - 3

İsmail Hakkı Tekiner

 

BEN SİZE DEMİŞTİM!

 

 

Sevgili Okuyucularım,

 

Beşinci yazımın yayımlandığı günden bu yana Godot hala gelmedi. Bilim esas olunca zat-ı alilerini beklemek gibi bir lüksümüz de yok. İşimize mecburen kaldığımız yerden devam etmek durumundayız. Yazdıklarım bazen içerik açısından bazılarınıza GIDA GÜVENLİĞİ ve SAĞLIK kapsamı dışında gelebilir? Amacım konuyu dar bir içeriğe sıkıştırmamak ve okuyucuyu farklı açılardan düşündürmeye çalışmaktan ibarettir.

 

Dünya’nın saygı duyduğu bilim adamlarından biri olan Stephen Hawking Dünyamızı bekleyen tehlikeler hakkında bakınız neler söylemiş? “İnsan, başka gezegenler keşfedemezse dünyayla birlikte 1000 yıl içinde yok olacak".  

 

2000-2400 Yılları arası devasa fırtınalar yüzünden iklim değişiklikleri olacak. İklim değişikliği nedeniyle sıtma, tifo gibi hastalıklar yeniden baş gösterecek. Sera etkisi şiddetini arttıracak. Önümüzdeki 100 yıl içinde meydana gelecek ısı değişimleri bitki örtüsünü etkileyecek. Buzulların erimesi su baskınlarını arttıracak. 2400-2500 Yılları arası özellikle Güney Yarımküre etkilenecek. Su seviyesi okyanuslarda süratle yükselecek. Aynı dönemlerde Güney Avrupa'da büyük bir kuraklık başlayacak. Kuzey Avrupa ise sel suları ile boğuşacak. 2500-2800 Yılları arası Güney Yarımkürede ölümden kaçan insanlar, Kuzey Yarımküreye göçünce, göçler ülkeler arası savaşlara neden olacak. Çevre kirliliği doğal kaynakları kurutacak. Kuzey ve Güney kutbundaki buzullar eriyecek, karaların çoğunu su kaplayacak. 2800-? Yılları arası Dünyanın atmosferi değişecek. Dünya, Mars gibi sülfürik asitlerden oluşacak, hiç bir canlı yaşayamayacak.

 

Gıda, beslenme ve sağlık alanlarını hangi rizikolar bekliyor? Öngörmek çok zor değil. Ben size demiştim!

 

Stephen Hawking’in tekerlekli sandalyesinde yaptığı iş münasip bir ses tonuyla anlayabilenlere Ömer Hayyam’ın şu sözlerini hatırlatmak gibi geliyor bana;

 

Dünyada akla değer veren yok madem, Aklı az olanın parası çok madem,

Getir şu şarabı, alın aklımızı: Belki böyle beğenir bizi el alem

 

Ne bilginler geldi, neler buldular! Mumlar gibi dünyaya ışık saldılar.

Hangisi yarıp geçti bu karanlığı? Birer masal söyleyip uyuya kaldılar.

 

Hawking bu mesajı verir de biz geri kalır mıyız? Hemen Hayyam’dan bir dörtlükle Stephen Hawking büyüğümüze destek verelim:

 

Bu dünyaya kendi isteğimle gelmedim ben; Şaşkınlıktan başka şeyim artmadı yaşarken.

Kendi isteğimle de gidiyor değilim şimdi, Niye geldik kaldık, niye gidiyoruz bilmeden.

 

İklim değişikliği üzerine biraz ara verip; gündemi meşgul eden konular hakkında öğrendiklerimizi ve bildiklerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Yedinci yazımda buluşana ve bir masal söyleyip zamanı gelince uyuyanlar kervanına katılana kadar sağlıcakla kalın.

 

İsmail Hakkı TEKİNER

İstanbul Aydın Üniversitesi

Gıda Mühendisliği Bölümü Doktora Programı

Alexander von Humboldt Vakfı Gıda Güvenliği Genetik Araştırma Laboratuvarı

 

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız: http://www.diyetonline.com/Ismail_Hakki_Tekiner-yazar-274.aspx

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim