HANGİ YAĞLARI TERCİH EDELİM; AZ YAĞLI BOL LEZZETLER

 Yemeklerde hangi yağı kullansam? Çorbaya, pilava katılması gereken yağ miktarı ne olmalı?, Bol yağ bol lezzet mi demek?’ gibi sorular mutfağa yolu düşen herkesin kafasına takılmıştır.

Zihninizi bu sorulardan kurtarmak için uzmanlarla görüşüp yağa dair her şeyi öğrendik.

Bu soru, Anadolu’nun dört bir yanında eli kaşık tutan kadınlara gelsin: “Yemeklerinizi az yağ ile yapmayı düşündünüz mü?” Sağlığınızın kıymetini bilenlerdenseniz düşünmüş olabilirsiniz. Fakat çok da önemsemediğimiz ortada! Çünkü hâlâ yağ içinde yüzen yemekler yapmaya devam ediyoruz. Kabul edelim, Türk yemekleri biraz yağlıdır. Ancak, fazla yağ tüketimi, birçok hastalığın habercisi. Peki ne yapmalı? Sağlıklı yemeklerde yağın ayarını nasıl tutturmalı?

Günlük 50 gr yağ vücut için kâfi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu, günlük enerji ihtiyacımızın yüzde 30′unu yağlardan karşılamamız gerektiğini belirtiyor. Bu oranınsa yaş, cinsiyet ve kiloya göre değişebileceğini söylüyor. Mutlu, verilen bu rakamın hangi tür yağlardan karşılanması gerektiğini ise şöyle anlatıyor: “İki tür yağ var. İlki besinlerin özünde bulunanlar (et, süt, otlar, yumurta…), diğeri ise bazı gıdalardan elde edilen sadeyağlar (tereyağı, ayçiçeği, zeytinyağı). Kişi bu yüzde 30′luk enerji gereksinimini hesap ederken bu iki yağ türünü göz önünde bulundurmalı ve ona göre beslenmeli. Biz genelde, doğal yağları unutuyor, yüzde 30′luk dilimi sadeyağlardan alıyoruz. Bu yüzden yemeklerde az yağ kullanmalıyız.”

Soya ve fındık yağı canlı bomba

Yemeklerde hangi yağın kullanılması gerektiği hep tartışma konusu olmuştur. Yağ uzmanı Tuna Kaya’ya göre tartışma yersiz, çünkü yağların hepsinin kalorisi aynı: 1 gramı 9 kalori enerji veriyor. Hayrettin Mutlu ise, diğer yağlara oranla zeytinyağının sağlık bakımından daha çok önerilmesini, kötü kolestrolü düşürüp iyi kolestrolü yükseltmesine bağlıyor.

Tuna Kaya, ismi geçen yağların haricindeki soya ve fındık gibi aromalı yağları ateşe dayanıksız olduğundan canlı bomba olarak görüyor. Tereyağına gelince, bütün uzmanlar kullanılmasını öneriyor. Hatta Kaya, tereyağının kolestrolünü azaltmak için öneri bile sunuyor: “5 kiloluk tereyağını kısık ateşte bir kabın içinde eritin. Eriyen yağın üzerinde oluşan tortuyu bir kaşık yardımıyla alın. Daha sonra eriyen yağı bir kaba boşaltın ve dolaba koyun. Yemeklerinizde bu yağı kullanın.” Margarin türü katı yağları ise kesinlikle hiçbir yemekte tercih etmemek gerekiyor.

Yağ olmadan lezzet olur mu?

Yağ uzmanı Tuncay Kaya, fazla yağın yemeklerde lezzeti artırmadığını aksine azalttığını söylüyor. “Patlıcan olsun, et olsun her gıdanın kendinden yağı var. Bizim, bu gıdaları pişirirken yağ katmamızın sebebi çok lezzet elde etmek değil, malzemenin yanmasını, kuru kalmasını önlemek. Bu yüzden bir çorba yaparken 20 gr yağ kullanmanız yeterli. Bu miktarı 50 gr yaparsanız, yemekleriniz lezzetli olmaz, malzeme israfı yapmış olursunuz.” diyor. Mesela, 1 kg sebze ile yapacağınız bir yemeğe 1 ya da 2 yemek kaşığı yağ katmanız sağlık açısından ideal bir miktar. Etli yemeklerde ise yağı hiç kullanmasanız da olur, çünkü et kendi yağıyla pişebilir. Pilavı ise 1 tatlı kaşığı sıvı, bir tatlı kaşığı tereyağıyla yapmanız lezzet için yeterli.


Fazla kilolarınız varsa bunun sebebi, çok yağ tüketmektir

Dyt. Hayrettin Mutlu (Sema Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı): Fazla yağlı gıda tüketiminin doğurduğu problemlerin başında kilo alımı geliyor. Bir kere, yağlı yemek bedenimizde daha çok enerjinin depolanmasına neden olur. Kişi, bu enerjiyi harcayamadığında kolaylıkla kilo alır. Mesela, katı yağlar çok tüketildiğinde kolesterolü ve trigleriseridleri (kanda bulunan yağ) yükseltiyor.

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

OKUL ÇOCUKLARI BESLENME ( Uzm. Dyt. Hayrettin MUTLU, Diyetonline.com )

Anne ve Babalar okul çocuklarının beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler.

DİYET YAPMADAN ZAYIFLAYIN

Obezitenin çaresi bulundu Uzman Diyetisyen Hayrettin Mutlu diyetsiz davranış zayıflamanın formülünü sizler için anlatıyor

Tarzınız sizi eleveriyor

Diyet yapmadığınız zamanlarda, akşam yemeklerinde yedikleriniz, kilo vermedeki başarınızda belirleyici rol oynar.
Powered By Nar Bilişim