Gripten Korunmanın En Kolay Yolu

Gripten korunmak için uzmanlar meyvenin kendisinin ve suyunun tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Gripten korunmak için öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Bu da tüketilen gıdalarla mümkün. Dengeli-bilinçli beslenme hastalıklara karşı korurken, vücudun direncini de artırıyor. Vitamin ilaçları yerine doğal korunma için mutlaka yeterli vitamin ve mineral alınmalı, bunun en doğal yolu da meyve ve meyve suyu tüketimi. Özellikle meyvenin kendisinin tüketilmesi vitamin ve mineral alımını olumlu etkiliyor. Meyve tüketemeyen kişiler ise her sabah meyve suyu içme alışkanlığı edinmeli. Özellikle turunçgiller, kırmızı pancar gibi katı meyvelerin sularını hemen tüketmeli, bekletmemeli.

Sema Hastanesi Diyet ve Beslenme Uzmanı Doktor Hayrettin Mutlu gribe karşı en yararlı doğal içeceğin su olduğunu söylüyor. Suyun vücudumuz için çok önemli olduğunu söyleyen Doktor Mutlu, “Çünkü vücudumuzun yarısından fazlası sudan oluşmaktadır. Bu nedenle erişkin bir insanın günlük 2 litreden fazla su tüketmesi gerekmektedir.” diyor. Özellikle portakal, nar, elma, üzüm, limon, havuç, mandalina gibi meyvelerin sularının tüketilmesi gerekiyor.

Portakal, mandalina, limon suyu karışımlarının tercih edilmesi gerektiğini belirten Mutlu, karışık meyve sularının etkisinin daha yüksek olduğunun altını çiziyor. Meyve suyu tüketiminin günlük 2-3 bardağı geçmemesi gerektiğini söyleyen Mutlu, meyve suyuna ek olarak günlük mutlaka 2-4 porsiyon taze meyve tüketilmesi gerektiğini aktardı.

Öte yandan Mutlu, “Gribe karşı bitkisel çaylarını mı meyve sularını mı tüketmeliyiz?” sorusuna, “Meyve sularının tercih edilmesi gerekir.” diye cevap veriyor. Mutlu, “Özellikle gripten korunmada hastalığın vücutta barınmasını engellemede sıcak tüketilen ıhlamur, adaçayı, yeşil çay önemli faktörken, savunma sistemimizin güçlenmesinde vitamin ve mineral kaynağı meyve suları daha etkili.” diyor.

Meyve suyu hazırlamanın püf noktaları
Meyve mümkünse elle sıkılmalı. Elektronik makinelerle sıkılan meyveler, makinenin içindeki metallerden dolayı vitaminlerini kaybediyor.

Havuçlarınızdan maksimum seviyede su çıkartabilmek için onları 24 saat buzdolabında tutun.

Nişasta içeren meyvelerın suyunu sıkamayacağınızdan onları blenderda püre haline getirip arzu ettiğiniz meyve suyu ile karıştırabilirsiniz (örneğin muz ve havuç suyu)

Portakal kabuğu belli bir acılık oluşturduğundan kabukları ile sıkmayın.

Portakallı limonlu havuç suyu
3 mandalina, yarım limon ve 1 adet portakalın suyunu sıkın. Hazırladığınız karışımın içine 1-2 damla nar ekşisi ekleyin.

Tarçınlı armut suyu
4 armudu temizleyip kabuklarıyla dörde bölün ve kabukları soyulmuş 1 portakalla birlikte katı meyve sıkacağında sıkın. İçine 1 tatlı kaşığı toz tarçın ekleyip bardaklara paylaştırın ve hemen tüketin

Kerevizli domates suyu
1 taze kerevizin kabuklarını soyup yıkayın ve 5 orta boy domatesi kabuklarıyla katı meyve sıkacağında sıkın. Yarım çay kaşığı kadar tuz ve bir çay kaşığı karabiber ilave edip servis yapın.

Uzmanlara göre her geçen gün yayılan ve ölümlerle sonuçlanan domuz gribine karşı bitki çayları da çok etkili. Nane, limon, ıhlamur içerdiği vitaminler sayesinde hastalığın şiddetine etki etmekte. Bu nedenle kış aylarında özellikle ıhlamur, yeşilçay, ada çayı gibi içecekler de tercih edilmeli ve mümkünse bir miktar limon ve nane ile karıştırarak vitamin ve mineral değeri artırılmalı.

KIŞ ÇAYI
1 tutam ekinezya yağı, adaçayı, ıhlamur, hibiskus, 1 zencefil, 1 kabuk tarçın, 3 karanfil ve kuşburnu soğuk suyla yıkanıp bir arada kaynatılır. Demlenip sıcak servis edilir.

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

Lazer Liposuction (Navigasyon kontrollü lazer lipoliz sistemi) nedir? nasıl bir uygulama? (Op. Dr. Zekeriye KUL)

Lazer teknolojisinin liposuction operasyonlarında kullanılması ile; klasik liposuction operasyonlarında rastladığımız uzun süre iş...

Tarzınız sizi eleveriyor

Diyet yapmadığınız zamanlarda, akşam yemeklerinde yedikleriniz, kilo vermedeki başarınızda belirleyici rol oynar.

Gripten Korunmanın En Kolay Yolu

Gripten Korunmanın En kolay Yolu, Meyveler ve Suları

10 Adımda Metabolizmanızı Hızlandırın!

Bir bireyin yaşamsal fonksiyonlarının devamlılığı için gerekli olan enerjiye Bazal Metabolizma Enerjisi denir ve Bazal Metabolizma...
Powered By Nar Bilişim