Glisemik Yük ‘In’, Glisemik İndeks ‘Out’

Gülden Arman
 Glisemik Yük ‘In’, Glisemik İndeks ‘Out’

Sağlıklı beslenmeye merak salmış insanların son dönemlerde sıklıkla duydukları, yeni yeni ülkemizde popüler olan kavramlardan biri glisemik yük. Glisemik, glisemik indeks, glisemik indeks diyeti gibi konulara birçok insan aşına zaten ama çoğunluğun ‘’daha glisemik indekse yeni alışmıştık, glisemik yük de nerden çıktı ?’’ dediğini duyar gibiyim.

Glisemik yük (GY),glisemik indekse bağlı ve glisemik indeks (GI) kullanılarak hesaplanan bir ölçüm. Glisemik indeks bilindiği gibi besinlerin kan şekerine etkisini gösteren bir değer. Bu değer belirli bir besin referansına göre örneğin ekmeğe göre hesaplanır. GY ise, yenilen besinin miktarına göre GI’nin değerlendirilmesidir. GY tüketilen miktarı göz önünde bulundurup hesaplandığı için glisemik indekse göre çok daha ayrıntılı bir ölçüm. Bu yüzden son zamanlarda yavaş yavaş GY dikkate alınarak yapılan besin tercihleri, GI’ninkilerin yerini almaya başladı.

GY’e  bakarak yiyecekleri seçmek birçok yönden mantıklı olabilir çünkü glisemik yük hem miktarı hem de GI’ yi hesaba katarken, GI sadece belirli bir gramajı dikkate alarak oluşturulmuş bir değerdir. Örneğin,  çikolata glisemik indeks açısından çok yüksek olmasa da bir tanesi yeterince tatmin edici gelmediği için, bazı kişiler tek seferde 3 çikolata yiyebiliyor. Diğer yandan ise elmanın glisemik indeksi yüksek ama tüketilebilinen miktarı bir öğünde çoğu kişi için ancak bir tanedir. İşte Glisemik Yük bu nokta da devreye giriyor. Basit bir tabirle, bir gıdanın glisemik indeksi yüksek olabilir ama kişi onu çok büyük porsiyonlarda tüketmiyorsa o gıdadaki şeker (karbonhidrat)  kişiye yük haline gelmeyebilir. Kişinin neyden ne kadar yediğine bakılarak kan şekeri yanıtı hesaplandığı için artık tercihen GY’e bakılıyor.

Sonuç olarak, sağlıklı beslenmenin püf noktalardan biri olan; porsiyon kontrolü göz önünde bulundurulduğu için, glisemik yüke bakılarak yapılan besin tercihleri çok daha doğru olabilir.

 

 

Stj. Dyt. Gülden Arman

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim