GRİP VE BESLENME

              BESİNLERLE ENFEKSİYON HASTALIKLARINDAN KORUNUN

Havaların soğuması ile birlikte soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artmaktadır. Mevsimin değişikliklerine bağlı olarak halsizlik, isteksizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve uykuya meyil gibi şikayetler enfeksiyon hastalıklarının ilk habercisidir.

Bağışıklık sistemimizin güçlü olması bu dönemde çok önemlidir. Bizi enfeksiyondan koruyan ve toksik ajanlarla savaşan bağışıklık sistemimizdir. Güçlü bir savunma sisteminin oluşturmanın temelinde ise; yeterli ve dengeli beslenme ve antioksidan besinlerce zengin bir diyet yer almaktadır. Bu dönemde vücut direncini artırmak için antioksidan özelliğe sahip A, C, E vitaminlerin, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin, omega - 3 ve omega - 9 yağ asitlerinin alımı artırılmalıdır. Bu öğelerin bireylerin diyetinde doğal kaynaklarca yer alması önemlidir.


A vitamini anti enfeksiyon vitamin olarak da bilinmektedir ve güçlü bir antioksidandır. Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyveler A vitamininden zengin besinlerdir.

C vitamini önemli antioksidanlardan bir diğeridir. C vitamini vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini kaybını en aza indirmek için salata ve meyve suları gibi besinler tüketilmeden hemen önce hazırlanmalıdır.

E vitamininin en önemli görevi antioksidan özelliğidir. E vitamininin en zengin kaynakları; fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahin gibi besinlerdir.

Diyetimizde yer alan balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega-9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini olumlu etkiler.

Çinko eksikliği hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu durumda diyetimizde yer alan çinko yaşamı tehdit eden enfeksiyonların sıklığını azaltmaktadır. En iyi kaynakları; kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir. Orta düzey kaynakları; fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, süt, peynir ve kuru baklagiller çinkodan zengin bitkisel kaynaklardır.

Yemeklere, çorbalara, yoğurda ve etlerin marinizasyonunda sarımsak kullanın. Sarımsak önemli bir antioksidan kaynağıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
                 

Narı suyundan çok tanesi ile tüketmeye çalışın. Nar antioksidan ve anti-tümör özelliklere sahiptir.

Dünyada yoğun olarak tüketilen 26 meyve içerisinde besin maddesi yönünden en zengin meyve kividir. Kivi meyvesinin 100 gramında ortalama 100-400mg C vitamini bulunur. Ayrıca magnezyum içeriği bakımından da en zengin, yüksek potasyum miktarı ve düşük sodyum ile yine meyveler içerisinde ön sıralarda yer almaktadır. E vitamini, bakır, fosfor, B2 vitamini ve A vitamini bakımından da iyi bir içeriğe sahiptir.

Bu besinlerin diyetimizde yer alması enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığını en aza indirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu dönemlerde sıvı tüketimi ayrıca önemlidir ve yetişkin bireylerde günde mutlaka 2-2,5 lt su tüketilmelidir. 


Beslenme ve Diyet Uzmanı Nurdan YÜCEL
ÖZEL SUR HASTANESİ
TEL: 0216 481 99 55
Adres: Namık Kemal Mh. Cengiz Topel Cad. No: 90
Ümraniye İstanbul

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

GRİP VE BESLENME

Dengeli ve Sağlıklı beslenme ile enfeksiyon hastalıklarından korunabilirsiniz. Dyt. Nurdan Yücel gripten korunmak için beslenme ön...

METABOLİZMA HIZLANDIRAN BESİNLER

Tükettiğimiz her besinin vücudumuz tarafından aynı şekilde işlenmediği, aynı kaloriyi ihtiva etmediği ve vücudumuzun her besinin s...
Powered By Nar Bilişim