GÖZ DOYURAN BESİNLER 1

F.Hüban Gönülol

Bu Besinler Göz Doyuruyor

İnsanların besinleri sadece fizyolojik açlık durumunu bastırmak için kullandıkları dönemler çok eskilerde kaldı. Vücudumuzun çeşitli yerlerine olan faydalarından dolayı birçok besini şifa niyetine tüketmekteyiz peki göz sağlığımız için hangi besinler önemlidir? Göz sağlığı söz konusu olduğunda beş besin ön plana çıkıyor.

Havuç:

Neredeyse çocukluğumuzdan beri göz sağlığı ile bağdaştırılan havucu haklı itibarından ötürü ilk sıraya koyuyorum. Havucun gözlere faydalı olduğu ve gece görüşünü artırdığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir.1 adet orta boy havuç günlük A vitamini ihtiyacının neredeyse 2.5 katını karşılar bu bilgiyi göz önünde bulundurarak, kış aylarında domates-salatalık tüketmek yerine havuç ve bazı yeşilliklerle kahvaltı sofralarımızı renklendirebiliriz.

Balık:

Haftada en az iki kez tüketmemiz gereken balık, göz sağlığı söz konusu olduğunda da karşımıza çıkıyor. Balık tüketimiyle alınan omega-3 yağ asitlerinin; görmeyi tehdit eden “yaşa bağlı sarı nokta hastalığı” ve kadınlarda “göz kuruluğu” riskini azalttığını bazı veriler göstermiştir. Somon, uskumru ringa balığı ve ton balığı ise omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar arasında yer almaktadır.

Kırmızı ve yeşil biber:

Kırmızı ve yeşil biber ile turunçgiller de C vitamini açısından zengin olan besinlerdendir. C vitaminin antioksidan özelliği taşır. Retinopati riski taşıyan diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almaları germektedir. Gözlerin parlak ve sağlıklı görünmesi için C vitamini açısından zengin olan limonu göze sıkmak yerine günlük beslenmemizde yer vermek daha sağlıklı bir yöntemdir.

Fındık, Badem, Ceviz:

Küçük ama faydaları büyük olan ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar az hacimde vücudumuza yüksek fayda sağlayan besinlerdir. İçerdikleri E vitamini ile antioksidan etkisi yapan bu besinleri günün her saatinde porsiyon kontrolüne uyarak tüketebilriz.

Ispanak: 

Koyu yeşil yapraklı sebzeler lutein ve zeaksantin için en iyi kaynaklardır. Bu iki bileşiğin göz dokusunda yer alan karotenoitler olması ve antioksidan etkileri göz sağlığı açısından önemini arttırmaktadır. Bu yüzden,ıspanak başta olmak üzere kıvırcık lahana, brüksel lahanası, pazı, roka gibi sebzeleri tüketmeye özen göstermeliyiz.

Dünyaya açılan pencerelerinize iyi bakmanız dileğiyle

S. Dyt. F. Hüban GÖNÜLOL

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim