ESMER ŞEKER Mİ? BEYAZ ŞEKER Mİ?

Diyetisyen Hatice Sultan Kirişci
                                                  Esmer şeker mi? Beyaz şeker mi?

 

   Son yıllarda şeker tüketimi kullanımının arttığı bir çok araştırma sonucu biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitinin de araştırmalarla aynı kanıya vardığını tahmin etmek tabi ki zor değil. Ayrıca  aşırı tüketimin diyabet, obezite, kardiyo-vasküler hastalıklar ve kansere bile sebep olabildiği çeşitli araştırmalar sonucu kesinleşti.Fakat  bir çok konuda olduğu gibi şeker konusunda da doğru bilinen yanlışlara bir yenisi daha eklendi: Masum Esmer Şeker

  Esmer şeker, beyaz kristal şekerin bir miktar melas şurubuyla karıştırılmış halidir. Beyaz şekerle arasındaki en büyük fark sadece renginin kahverengi olması. Beyaz şekerden daha sağlıklı olduğunun düşünülmesinin sebebi de bu olsa gerek. Esmer pirinç ve esmer ekmeğin beyazından daha sağlıklı olması şekerde de aynı düşünceyi çağrıştırabilmekte. Fakat haberler hiç iyi değil. Çünkü bu sefer esmer şeker, beyaz şekerden daha masum değil.

  İkisi karşılaştırıldığında ilk akla gelen kalori oluyor. Acaba arasında ne kadar fark var? Sonuç ise, hayal kırıklığı. 100 gr. Esmer şeker ile 100 gr. Beyaz şeker arasındaki kalori farkı sadece 1. Çünkü 100 gr. Beyaz şeker 400 kalori. Esmer şekerde ise işler, market raflarındaki bilinçaltı oyunlarından farklı değil. 100 gr.’ı sadece 399 kalori! Glisemik indekslerini karşılaştırdığımızda da esmer şeker, beyaz şekerin hemen arkasında yer alıyor.

  Bir diğer söylem ise, esmer şekerin beyaz şekerden daha fazla mineral içermesi. Her ne kadar doğru bir yaklaşım olsa bile esmer şekerin içerdiği mineral miktarı yok sayılacak derecede az.  Fakat şunu da bilmemiz lazım. Kilolarca esmer şekerden alacağımız mineral miktarı, 1-2 porsiyon meyvenin içerisinde zaten mevcut. Hem de kat ve  kat fazlasıyla.

  Esmer şekerin bir dezavantajı ise esmer şekerde kristaller daha küçük olduğu için beyaz şekere oranla biraz daha sıkıştırılabiliyor. Yani esmer şeker, aynı hacimdeki beyaz şekerden daha fazla kalori içeriyor. Bir diğer dezavantajı ise, tadının biraz daha karamelimsi olması. Yani aynı tadı yakalamak için çayımıza daha fazla esmer şeker koyma eğiliminde bulunabiliriz. Bu da daha fazla kalori demek anlamına geliyor.

  Sonuç olarak; esmer şeker ile beyaz şeker arasındaki fark yok denilecek kadar az. Ne kalori açısından ne de besin değeri açısından. Üstelik esmer şekerin dezavantajları da cabası. Bilmemiz gereken ise esmer şekerin de beyaz şekerin de basit şeker olduğu ve aynı kategoride bulunuyor olması. Aşırı tüketiminin zararları konusunda ise aynı safta yer aldıkları bariz bir şekilde ortada. Şekerin her türlüsünün zararlı olduğunu bilmeliyiz ve aşırı tüketimden kesinlikle kaçınmalıyız. Bütün bunlara rağmen renginden dolayı sağlıklı olduğunu savunmak ve daha fazla tüketmek, kendimizi kandırmaktan daha fazlası olmayacaktır.


                                                                                        DİYETİSYEN  Hatice Sultan KİRİŞCİ

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim