EN DOĞAL İLAÇ C: VİTAMİNİ

Sümeyra KURT
                                 EN DOĞAL İLAÇ : C VİTAMİNİ

C vitamini en çok duyulan vitaminlerdendir. Her ne kadar faydaları çok fazla bilinmese de özellikle gribe karşı herkes tüketilmesi gerektiğini bilir. Bunun sebebi vücudumuzun bağışıklığını kuvvetlendirerek hasta olma riskimizi en aza indirmesidir. Bu vitaminin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Yaraların iyileşmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, diğer vitaminlerin emilimini artırmada, kolesterolün dengelenmesinde, diş eti kanamalarını önlemede ve daha birçok olayda rolü vardır. Bunlarda en önemlilerinden biri de demirin emilimini kolaylaştırmasıdır. İnsanlarda çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır kansızlık. C vitamini besinlerden aldığımız demirin emilimini kolaylaştırıyor. Bu yüzden et tavuk balık gibi demirden zengin besinlerin yanında salata, meyve, taze sıkılmış meyve suyu gibi yiyecekleri tercih etmeliyiz.

C vitamininden zengin besinler taze sebze ve meyvelerdir. C vitamininden en zengin besinler mandalina, portakal, limon diye bilinir fakat en zengin besinler onlar değildir. Kırmızıbiber, kuşburnu, yeşilbiber, kuş üzümü gibi besinler C vitamini açısından en zengin besinlerdir.

C vitamini ısıyla, havayla çok çabuk imha olur, dayanıksız bir vitamindir. Bu yüzden C vitamini içeren sebzelerin pişirilmesi C vitamini kaybına neden olur. Sebze ve meyveler C vitamini kaybı olmaması için kesildikten sonra hemen tüketilmelidir. Kurutulmuş meyve  ve sebzelerde C vitamini kaybı fazladır.

Özellikle kışın C vitaminini bol bol tüketmeliyiz, bu sayede hastalık etmenlerini vücudumuzdan uzaklaştırırız.

Stj. Dyt. Sümeyra Kurt

Namıdeğer: Sümoş:)

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim