Diyetinizi annenize bakarak yapın!

 OP. DR. TAMER HALİOĞLU
Genetik yapınızın nasıl beslenmeniz gerektiğini gösteren en önemli verilerden biri olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu, “Kişisel Nutri-Genetik analiz sayesinde, kendi ihtiyacınıza ve risk gruplarınıza göre beslenmek elinizde” diyor.

Hangisi size uygun

Bugünlerde neredeyse hemen her gün yeni bir diyet reçetesi, zayıflamak isteyenlere sunulsa da bugün genetik yapınıza özel beslenme planının önemi anlaşılmış durumda diyen Mutlu, “Bireyin genetik özellikleri ile beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı arasındaki ilişkiyi inceleyen Nutri-Genetik biliminden hareketle hazırlanan genetik testler; şu anki beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızın hangilerinin genetik yapınıza uygun olduğunu, hangilerinin ise üzerinde durmanız gerektiğini ortaya koyuyor” diyor..

Kişiye özgü sonuç

Diyet Uzmanı Mutlu, şu bilgileri verdi: Genetik testini yaptırdıktan sonra size sunulan raporda genetik yapınız, yaşınız ve cinsiyetinize göre hazırlanmış besin bileşenleri tabloları, diyetisyeninizin hazırlayacağı diyete temel oluşturacaktır. Test sonucu ile sunulan öneriler tamamen size özgüdür. Ama unutmayın ki, bu basit önerilere uygun bir yaşam tarzı geliştirmeniz, optimum vücut bileşimine sağlıklı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bakım nasıl yapılır?

"Bu test, yanağın iç tarafına sürülen bir fırça ile alınan hücrelerin incelenmesiyle yapılıyor. Hücre örneğinin alınmasından önce diyetisyeninizle birlikte beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızla ilgili bir bilgi formunu doldurmanız da gerekiyor. Örneklerin teslim edilmesinden yaklaşık dört hafta sonra genetik analiz sonuçlarınız ve beslenme alışkanlıklarınız bir arada değerlendirilerek size özgü beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzı önerilerini içeren raporunuz hazırlanıyor.

Programda ilk hedef sağlık

Yapılan genetik testler sonucu verilen öneriler uygun değer vücut bileşimine kavuşmayı sağlamanın yanı sıra,

# Vücudunuzun kemik yapısının güçlü olmasını,

# Kan şekerinizin regüle olmasını,

# Kan yağlarınızın düzenlenmesini,

# Damarlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Hangi besin neye yarıyor?

Genetik yapınız tespit edildikten sonra hangi besinleri daha çok tüketmeniz gerektiğini bileceksiniz. Hangi besinin hangi hastalıkları önlediği ise şöyle sıralandı… Brokoli, lahana, brüksel lahanası, karnabahar akciğer, mide, pankreas, rektum kanser riskini azaltıyorken, çay, (yeşil veya siyah) koroner kalp hastalıklarına ve mide, meme, kolon kanseri hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor. Domates tekli oksijen oluşunu önlüyor, kanser riskini azaltıyor. Süt, süt ürünleri, et, balık, soya, havuç da kanser ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltırken, enginar, yer elması bağırsak mikro florasını dengeliyor, yumurta serum kolesterol düzeyini düşürüyor. Pirinç ve makarna osteoporoz riskinde azalma meydana getiriyor.
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Benzer Başlıklar

Zayıflamayı Kolaylaştırıcak Maddeler

Zayıf ve formda olmak düzenli beslenmeyi gerektiren bir yaşam tarzıdır. Bunun içinde her yaşta,hayatın her aşamasında dikkatli olm...

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN 6 YÖNTEM

Günümüzde kanserden korunma merak edilegelen konular arasındadır. Hayatımızda yaptığımız küçük değişiklikler kanserden korunmad...

YAZ AYLARINDA BESLENME

Yaz diyeti, yaz aylarında beslenme, beslenme, sağlıklı beslenme

YAVAŞ YEMENİN YOLLARI

Yavaş Yemek Yemenin obezitenin önlenmesinde çok önemli olduğu bilinen bir gerçek. Uzm. Psk. Aslıhan Topyay Yavaş Yemek için yapılm...
Powered By Nar Bilişim