DİYET YAPMAKTAKİ ENGELLERİMİZ

DİYET YAPMAKTAKİ ENGELLERİMİZ 


 Çoğumuz için aklımızın bir köşesinde duran, hep ötelediğimiz yapmayı isteyip de bir türlü başlayamadığımız bir şeydir diyet. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler, aslında bir başlasak devamı gelir de bir türlü diyete başlayamadığımız için yapamayız. Pazartesi başlayacağım, tatilden sonra, bayramdan sonra, hayatım bir düzene girsin de hemen sonrasında diye karar veririz ama önümüze hep engeller çıkar. Bu yüzden başarılı bir diyet için her şeyden önce ortadan engelleri kaldırmak gerekir. 
Psikolojik Hazırlık: Psikolojik olarak hazırlanmak diyetin en önemli basamaklarından bir tanesi diyebiliriz. İnsan psikolojisi, hayatımızın her evresinde ve yaptığımız her işte olduğu gibi diyet için de kritik etkenlerden bir tanesidir. Kişinin kendini hazır hissetmesi başarı için ilk basamaklardan biridir. 
Karar Vermek: Diyetteki ilk basamak psikolojik olarak insanın kendini hazır hissetmesi ve karar vermesidir. Çünkü kişi istemedikten sonra, dünyanın en iyi diyetisyeni dünyanın en iyi diyetini de yazsa hiçbir ilerleme kaydedilemez. Karar verdikten sonra işin büyük kısmı geride kalır. 
İşin uzmanına başvurmak: Çağımızın en önemli problemlerinden biri de, herkesin her konuda uzmanlığa kalkışması ve işi ehline değil de kendi kendilerine halletmeye kalkması veya sahte uzmanlara bırakması. Halbuki nasıl ameliyat için borsa uzmanına değil doktora gidiliyorsa diyet için de başka kişilere değil diyetisyene başvurmak gerekir. Profesyonel yardımlar ile başarılı sonuçlar elde edilir. 
Kilo Verememenin Altında Yatan Sorunların Tayin Edilmesi: Çoğu kez diyet denemeleri yapılsa da başarı elde edilemeyebilir ve ne kadar düzenli de yapılsa istenilen sonuçlar elde edilemeyince kilo verememek hastayı yıpratır. Sorunun altında yatan sebebi bulmak gerekir. Bu sorun kimi zaman, yeme içme bozuklukları gibi psikolojik veya hipotiroid gibi biyolojik olabilir. Bu yüzden iyi bir dahiliye uzmanı, endokrinolog gerekirse bir psikolog ile görüşmek gerekir. Kan tahlilleri, bu konuda ilk basamak olacaktır. 
Sabır ve Sebat Gösterilip Kısa Sürede Mucizeler Beklenmemek: Diyet uzun zaman alabilecek bir uygulamadır. Kısa zamanlarda büyük beklentilere girmek, mucizeler beklemek, kişiyi hem hayal kırıklığına hem de fizyolojik bozukluklara sevk edebilir. Bu yüzden sabredip sebat göstermek gerekir. 

Diyetisyen Bahar Akçin 
Yunus Emre Hastanesi
bahar.akcin@yunusemrehastanesi.com
Tel: 0216 3104788
Adres: Mimar Sinan Mah. Otopark Arkası sk. No:18 34672 Üsküdar- İSTANBUL
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim