DİYET YAPMADAN ZAYIFLAYIN

Diyetsiz zayıflayın;

 

Evet tam olarak bu sözün arkasındayım. 5-6 yıllık diyetisyenlik deneyimlerim ve okuduğum yayınların sonucu olarak bunu rahatlıka söyleyebilirim.. her lokmayı 13 kez çiğneyin zayıflarsınız..

 

Burada birkaç mucizevi mekanizmadan bahsetmek gerekiyor,

 

İlki, gözlemlerime göre diyetisyen gelmeyen kişilerin tamamı (%95 doğruluk payı ile) çok yavaş yada yavaş yemek yiyor. Bunun tam tersi olarak zayıf olup kilo almak için diyetisyene başvuran kişilerin tamamı%100 çok yavaş yemek tüketiyorlar. Buradan yavaş yemek yeme ile obezite arasında ters bir orantı olduğunu çıkarabiliriz. 

 

Peki neden hızlı yemek?

 

İlk neden mecazi olanı, hızlı yemek suretiyle vücudumuza çaktırmadan fazladan enerji kaçırıyoruz…ve vücuda enerji kaçırmanın tek yolu hızlı yemek yemek… halbuki yavaş yemek yesek, vücut alınan yiyecekleri tam analiz edip ihtiyacını karşılayacak miktarı sağladıktan sonra bize dur diyecektir..

 

İkincisi ise artmış yaşam temposu, öyleki yaşamımız için yemek yemek için harcanan süre boşa gidin zamanmış gibi görülmekte, fast food beslenmenin artışındaki temel neden de bu, halbuki yaşamamız için gereken Nefes almak? Su içmek? Ten sonra en önemli şey yemek yemektir. Bu bizim temel sağlığımız korumamız için gereken en önemli etkendir. Öyle ki sağlıklı beslenme yoluyla bir çok hastalığın önlenebildiği bir gerçek var.

 

Diğer bir neden ise duygusal açlığımız, daha doğrusu mutsuz yada mutlu olduğumuz durumlarda ki duygusal karmaşadan hazza ulaşmak için yemeği bir araç olarak görmemiz denilebilir.

 

Olası biyolojik sebep, obezite bir ‘tat’minsizlik hastalığıdır, kişi yiyeceklerin tadını 2 şekilde daha çok alabilir, ya hızlı yiyerek çok miktarda tüketecektir ya da yavaş yiyerek ve çok çiğneyerek daha çok tat ögesinin dil ile temasını sağlayarak. Bilindiği üzere tat ve koku duyuları birbiriyle çok ilişkili ve öğrenme kuramlarına ve biyoloji bilimine göre neredeyse ayni mekanizma ile beynimizde kodlanıyor.. yani yediğimiz bir şeyin tadını kokusuyla birlikte öğreniyor ve hatırlıyoruz… çiğnemek yada yavaş yemek suretiyle yiyecekteki tat ve koku öğelerinin açığa çıkma oranı mekanik olarak artmakta.. bu da yiyecekten gerçekten daha çok keyif almamızı buna bağlı olarak daha çabuk doyuma ulaşacağımızı açıklamak için yeterli bir görüş..

 

Aynı zamanda yiyeceklerin ağızda yeterince küçük partiküller haline getirilmesinin sindirim sistemi sağlığı açısından da yararları göz ardı edilemez.. özellikle reflü, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığında yiyeceklerin büyük partikül olarak yutulması sonucu rahatsızlığa bağlı gaz, şişkinlik, ağrı şikayetleri artması kuvvetle muhtemeldir.. yavaş tüketim sonucu mide yükü kısmen kontrol altına alınmakta daha stabir bir sindirim gerçekleşmektedir.

 

Ne kadar yavaş?

 

Her bir lokma en az 13 kez çiğnemek yavaş tanımını karşılamaktadır. Sembolik olduğunu düşünmediğim 13 kez bilgisine çok güvendiğim bir hocamdan öğrendim.

 

Yavaş yiyince ne oluyor?

 

Çok basit, yavaş yemek yemekle daha az tüketiyor, daha çabuk doyuyoruz, az yemekle doyduğumuzda  daha az enerji almış oluyoruz, daha az enerji aldığımız halde tok olmakla, mutlu iken zayıflıyoruz…

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
ret
terger ergergerg
  

Benzer Başlıklar

Prof. Dr. Haydar Özpınar'ın Beklenen Kitabı 'Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri'nin 2. Baskısı Çıktı

Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, beslenme alanında herkesin rahatlıkla anlayabileceği sadelikte bir bilgi bankası olarak 2.Baskıs...

Gripten Korunmanın En Kolay Yolu

Gripten Korunmanın En kolay Yolu, Meyveler ve Suları

DİYET YAPMADAN ZAYIFLAYIN

Obezitenin çaresi bulundu Uzman Diyetisyen Hayrettin Mutlu diyetsiz davranış zayıflamanın formülünü sizler için anlatıyor

Besin Piramidi; ve gelişmeler (Uzm. Dyt. Hayrettin MUTLU, diyetonline.com)

Yenilenen besin piramidi egzersiz ile beslenme alışkanlıklarımız arasın ciddi bir koordinasyon kurmamız gerektirdiğini vurgulamakt...
Powered By Nar Bilişim