DİYET YAPMADAN 3 ADIMDA ZAYIFLAYIN

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin MUTLU
 Alışkanlık değişimi mutlaka gerekiyor dedik, Peki hangi alışkanlıkları değiştirelim.
Gözlemlediğim kadarıyla, ve poliklinikte hastalarımdan aldığım ortak anamnez(ön bilgi, beslenme hikayesi,) e göre, kilolu, hafif kilolu, obez, morbid obez, tüm danışanlarımın en ortak özelliği yemek yemeye zamanlarının olmadığından aşırı derecede hızlı tüketmeleridir. Bence obezitenin altında yadan en önemli davranış yemek yeme hızındaki artıştır. Herhangi bir yiyecekten bağımsız olan bu alışkanlık, kişinin belirli bir zamanda çok fazla enerji almasına rağmen tokluk hissine ulaşamamasına neden olarak kişinin kilo alımına en büyük etkiyi yapmaktadır.  Bu anlamda ilk değiştirilmesi gereken davranış yemek yeme hızının yavaşlatılmasıdır.  bunda ise sınırlarımız her lokmanın 13 kez çiğnenmesidir, bu konuda daha önceki yazımızı linktedir. 

ikinci davranış değişimi ise bizi tatlıya eğilimden uzaklaştıracak olan meyve tüketimidir.  meyve şekeri olan fruktoz çay şekerine göre daha tatlı bir tat almamızı sağlamaktadır. meyve tüketiminin artırılması kişinin tatlı tat ihtiyacını karşılamakta, ve tatlı yiyeceklere duyduğu ilgiyi azaltmaktadır. Böylece ikinci davranışımız kesinleşir ve günlük en az 6 porsiyon meyve tüketimi kişinin kilo almasını önlerken, zayıflamasında en büyük yardımcı olmaktadır. özellikle meyvelerin lif içeriği kişide daha uzun süre tokluk meydana getirmekte, kişi daha tok yaşadığı için ve kabızlık gibi problemler yaşamadığı içinde zayıflama sürecini daha rahat geçirmektedir.

üçüncü davranış ise su/sıvı tüketimidir.
Su tüketimi ile sıvı tüketimi tam olarak aynı şeyler değildir. sıvı tüketimi su tüketimini kapsamakla birlikde yediğimiz diğer yiyeceklerin içeriğindeki su miktarınıda belirtir. unutulmaması gereken olay vücudumuzun yarısından fazlasının su dan ibaret olduğudur. sudaki dengesizlik kişinin vücut ödeminde dengesizlik meydana getirmekte, vücutta ödem oluşu ise kişinin tatlı tüketim ve talıya eğilimini etkiyelebilmektedir. bu anlamda günlük sıvı alımını ihtiyacın üstünde tutmakta fayda vardır, yiyeceklerin sıvı içeriklerini kontrol edemeyeceğimizden günlük 2 litre su tüketimini alışkanlık haline getirmek vücudun sıvı dengesini garanti altına almış olur.

Yanlış beslenme alışkanlıkları yasaklanarak önlenilemez, doğrularıyla değiştirilmesi insan fıtratına daha uygundur. Yasakçı zihniyet, obez toplumları doğurur unutulmamalıdır.
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim