DİYETE NİYET

Yüsra Topçu

 DİYETE NİYET
 
Hayatımızı daha güzel, daha mutlu geçirmek istiyor ve bu yüzden sürekli yeni kararlar alıyoruz. Sürekli bu kararların olumlu ya da olumsuz tarafları ile yaşıyoruz. Sağlığımızı korumak, fit olmak, güzelleşmek içinde birçok yola başvuruyor, para ve zaman harcıyoruz. İnsanlar maalesef en kolay ve en çabuk şekilde sonuca ulaşmak ve her şeyde en iyisi olmayı istiyor; yani sabırsız davranıyoruz.
 Birçok insan bir araya geldiğinde, özellikle kadınlar, sıklıkla zayıf olmaktan, spordan, yapılan diyetlerden bahsetmektedir; çünkü günümüzde ince belli olmak, zayıf kalabilmek oldukça önem taşımaktadır. Hemen hemen herkes yaşamında bir kere olsun diyet yapmaya niyetlenmiş olsa da bir şekilde devamını getirememiştir. Diyet yapmaya niyet etmek hayatımız için önemli bir dönüm noktasıdır; çünkü insanlar bu dönemi stresli, sıkıntılı, mutsuz ve aç olarak geçirilen bir dönem olduğunu düşünmektedir. Diyet kelimesi bile yıllarca kısıtlanmış yemek anlamını çağrıştırmış; ama aslında kişinin gün içerisinde yedikleri yani beslenme düzeni demektir.
Diyet yapan birçok kişi diyeti bittiğinde diyetisyeni neleri yasakladı ise onları yiyebileceğini düşünerek kendilerini motive etmektedir; ayrıca arada birde olsa yapılan kaçamaklar kişileri mutlu ediyor gibi gözükse de sürekli pişmanlık çekmektedirler. Kişiler verilen listelerine tam uymaya başlayacakları dönemde birde çevreleri tarafından ‘Aman bir kereden ne olur canım’, ‘Ye canım can boğazdan gelir’ gibi yapılan baskılar sonucunda ikilemler yaşamaktadır ve başaramayacaklarını düşünerek sürekli vicdanları ile hesaplaşmaktadırlar.
Bu yüzden insanlar çok geç kalmadan sağlıklarının bozulup zaruri bir diyet uygulamalarına gerek kalmadan sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli ve hayatlarında uygulamaya geçmelidirler.
o   Öncelikle sabırlı olmalıyız; çünkü yıllar sonucu alınan kilolar 3 ay gibi kısa bir sürede verilmesi düşünülemez.
o   Kararlı ve azimli bir şekilde sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli yani davranış değişikliği yapmalıyız,
o   Yediklerimizden pişman olmak yerine besin değişimlerini öğrenip günlük kalori ihtiyacımızı almaya çalışmalıyız;
o    Öğünlerdeki seçimlerimize dikkat etmeli ve bir sonraki öğünü ona göre belirlemeliyiz,
o    Yemeklerimizi yavaş yavaş ,tadını alarak yemeliyiz.
o   Yemek yemek bizim için bir iş olmamalı, vücudumuzun enerji ve günlük gereksinimlerini karşılayarak sağlımızı korumak ve devam ettirmek için bir araç olmalıdır,
o   Bu dönemde çevremizdeki kişilerden destek almalı, onlara da sağlıklı beslenmelerini teşvik etmeliyiz,
o   Hazır hayatımıza yeni bir sayfa açmışken daha hareketli bir yaşam tarzını denemeliyiz,
o   Alışverişlerimizdeki alışkanlıklarımızı değiştirmeli, artık meyve, sebze reyonlarında daha fazla zaman geçirmeli, abur cuburlara fazla para harcamamalıyız,
o   Eskiden sürekli tükettiğimiz aşırı yağlı, kalorili yiyecekler yerine sevmediğimiz ama aslında hiç denemediğimiz yemekleri tadabilir ve hayatımızı daha lezzetli hale getirebiliriz.
 
Sağlıklı ve lezzet dolu bir yaşam dilerim.
STJ. DYT YÜSRA TOPÇU
 
 
 
 
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim