DİKKAT SUSUZLUK KAPIDA! İSRAF ETME İÇ!

Kıymet Murathan
YAZ  AYLARINDA SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ


Bilindiği üzere su insan yaşamında oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. En küçük canlı organizmadan en büyük  canlı varlığa kadar bütün biyolojik hayatımızı yönetir. İnsan vücudunun su oranı yaşa göre %60-70 oranında değişir.

Suyun insan yaşamındaki önemi tartışılamayacak ölçüdedir. Öyle ki insanlar besin almadan günlerce hatta belki haftalarca yaşamlarını sürdürebilirken susuzluğa ancak birkaç gün dayanabilirler. Vücuttaki su oranının %10 eksilmesiyle insan yaşamı tehlikeye girerken %20 oranında su kaybı ise ölümle sonuçlanabilir!


Kısaca suyun insan vücudundaki görevlerinden bahsedersek;

-          Vücuttaki metabolik olayların gerçekleşmesinde doğrudan görev alır. Su olmazsa hücreler  ölür.

-          Besinlerin sindirim,emilim ve hücrelere taşınmasında görev alır.

-          Vücut ısısını düzenler

-          Eklemlerin kayganlığını sağlar

-          Hücre, doku ve organların düzenli ve sistemli çalışmasını sağlar.

-          Vücutta bulunan elektrolitlerin taşınmasında görev alır.

-          Cildi güzelleştirir,cilt ve deri sağlığını olumlu yönde etkiler.

-          Vücudumuz için zararlı olan toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlar


Peki yaklaşan yaz aylarında insan yaşamı için bu kadar önemli olan suyu nasıl tüketmeliyiz?

Öncelikle su tüketiminin arttığı bazı durumlar vardır. Bunlar; alkol tüketimi, şeker hastalığı (diyabet), fiziksel aktivitlerin artması, diyetle aldığımız protein tuz veya şeker oranının artması, diüretikler , hamilelik ve emziklilik, ateş, kusma veya ishal ve artmış hava sıcaklığı bunlara ek olarak gösterilebilir.

Yaklaşan sıcak havalar terlemeyle birlikte vücudumuzdan fazla miktarda suyun  atılmasına neden olacaktır. Bu yüzden özellikle yaz aylarında su tüketimimize önemli ölçüde dikkat etmemiz gerekir. Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşıdığından terlemeyle vücuttan kaybettiğimiz suyu geri almamız zorunludur.

Hava sıcaklığının artmasıyla aşırı terleme sonucu vücuttan suyla birlikte sodyum, potasyum ve mineraller de atılacaktır. Bu yüzden su tüketimimizi atlamamamız gerekir. Vücudumuz için yeterli miktarda su alamazsak halsizlik, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi durumlar ortaya çıkar.

Peki su tüketimimizi nasıl arttırabiliriz ?

Bol miktarda meyve ve sebze tüketmeliyiz çünkü meyve ve sebzelerin %85-90ınını su oluşturur. Özellikle yaklaşan yaz aylarında karpuz, kavun, kiraz, erik,çilek bizim için iyi bir tercih olabilir. Yalnız karpuz ve kavun kan şekerini hızla yükselten meyveler grubunda yer aldığı için şeker hastalarının bu meyveleri tüketirken dikkatli olmaları gerekir.

Günde 15-20 bardak su tüketmemiz gerekmektedir. Bu yaklaşık 2.5 litre kadardır. Özellikle yaz aylarında su kaybının artmasıyla 3 litrelere çıkabilir.

Su tüketimini arttırmak için öneriler ;

-Kendinize özel bir sürahi hazırlayın ve o sürahideki suyu bitirmeyi kendinize görev edinin, ve o sürahiden başkasının içmesine izin vermeyin. Böylece ne kadar su tükettiğinizin takibini yapmış olursunuz

-Yemeklerden önce 2 bardak su içmeyi deneyin

-Fiziksel aktivitenizi arttırmaya çalışın

-Su içmenizi hatırlatacak küçük post-it ler hazırlayın ve sürekli gördüğünüz bir yere yapıştırın. Çalışıyorsanız masanızın veya bilgisayarınızın üstüne yapıştırabilirsiniz.

-Dışarı çıkarken suyunuzu yanınıza alın


Anneler için özellikle dikkat!:

Su anne sütünü arttırır ve kaliteli anne sütü üretilmesine yardımcı olur. Emziren annelerin su tüketimlerini arttırmaları son derece önemlidir.

Yaz aylarında görülen ishaller bebeğiniz için çok büyük risk oluşturur. İshalle birlikte vücutta çok büyük miktarlarda su ve elektrolit  kaybı olur. Bu yüzden su alımını mutlaka arttırın. Bebeğinizi dehidretasyondan(aşırı su kaybı) koruyun. İshal genel olarak sıvı kaybının çok olduğu hastalıktır bu yüzden yetişkinlerde görülen ishalde de su alımını arttırmanız gerekir.

Sağlıklı günler dilerim

s.Dyt. Kıymet MURATHAN

YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
AYŞE
Vakıa 68. ayette; Şu içmekte olduğunuz suya baktınız mı? der. Bakarsak eğer, su temizliktir, iyiliktir, medeniyettir, insan ömrüdür, sevgidir, hayatın kaynağıdır. Su gibi aziz ol kızım...
SUNFLOWER
VERDİĞİNİZ ÖNEMLİ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
darma
günümüzün en önemli konusuna değinmişsiniz kıymet hanım TEŞEKKÜRLER
tanriseven
Cok guzel Kiymetcigim.Kutluyorum:)
  

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim