Buz dağının görünmeyen yüzü, yağ birikimleri (Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike ELDEM)

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Eldem
 Buz dağının görünmeyen yüzü, yağ birikimleri

Kainatta bulunan bütün elementler, belirli bir oranda yaratılmıştır. Bu elementler aynı oranlarda fakat daha küçük ölçülerde insan vücudunda da bulunurlar. Nasıl ki dünyada bazı elementlerin eksikliğinde yada fazlalığında dengeler değişiyorsa, insan vücudunda da bu böyledir. Örneğin asit yağmurları. Atmosferin zamanla kirlenmesi yada kirletilmesi sonucu havada biriken zararlı bileşikler, yeryüzüne asit yağmuru olarak dönmektedir. Canlıları, özellikle bitki örtüsünü, akarsuları kirleterek doğaya zarar verirken, başta solunum sistemi olmak üzere insan bedenine de birtakım zararlar bırakır.

Vücudumuzda da çeşitli şekillerde oluşan eksiklikler ve fazlalıklar aynen bu asit yağmurlarında olduğu gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Bedenimizi en çok tehdit eden birikmelerden birisi de fazla yağ hücrelerinin organlarda ya da damarlarda birikmesidir. Bu yağ fazlalıkları bir asit yağmuru gibi organlarımıza birçok zarar bırakır ve belki tamiri mümkün olmayan hasarlarlara sebep olurlar. Organların etrafını çevreleyen yağ molekülleri, bulunduğu organın çalışmasını zora sokar, ve zamanla organı yorarak iyice kullanılamaz hale gelmesine yol açar. Nasıl ki buz dağları büyük kütleler halinde görünse de, asıl büyüklükleri su altında bulunan kısımlarıdır. Vücudumuzda depo enerji olarak kullanılmak üzere harcanmayan yağ hücreleri, bireyi sadece kilolu göstermekle kalmaz, asıl birikimi vücut içerisinde gösterirler. Hatta bazı bireylerde dışarıdan fazla kilolu görünmese de, vücut yağ yüzdelerinde fazlalıklar ortaya çıkabilir. Bu olay daha çok uzun usüreli dengesiz beslenme sonucunda kas kaybı yaşanan kişilerde görülürken, metabolik bozuklukları bulunan kişilerde de görülebilir. Sağlıklı bir bireyin vücut yağ yüzdesi erkeklerde ortalama %14-17, kadınlarda %21-24 arasında olması gerekmektedir. Bunun ile birlikte günlük enerji alımının %25-30 unu yağlar oluşturmalıdır. Yağsız beslenme durumunda ise yağda eriyen A,D,E,K vitaminlerinin vücutta kullanılamayacağı ve enerji kaynağı olarak proteinlerin kullanılmasına sebep olacağı da unutulmamalıdır. Yağ tüketimini azaltmak adına yapılacak tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz;
-Yemekler kızartma yöntemi yerine; haşlama, buğuluma yada fırında pişirme yöntemleri kullanarak pişirilmeli
-Etli sebze yemekleri pişirilirken ek olarak yağ eklenmemeli
-Yağ oranı yüksek olan kuruyemişleri aşırı miktarlarda tüketmekten kaçınılmalı (Günde 1 avuç tüketim yeterli bir miktardır.)
-Fast-food gıdalardan uzak durulmalı.
-Mayonez, kaymak, tahin, iç yağ gibi yağlı besinlerden tercih edilmemelidir.
YORUMLAR
Ad Soyad  
Rumuz  
Yorum    
Görüntülenecek veri yok

Diğer Makaleler

Powered By Nar Bilişim